fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Weto dla pomostówek

Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
- Nad żadną ustawą nie zastanawiałem się tak długo, jak nad tą - przyznał prezydent Lech Kaczyński. O godzinie 18 ogłosił, że "pomostówki" zawetuje. Podpis złoży natomiast pod ustawą o dożywotnich emeryturach kapitałowych
Jeszcze dziś Lech Kaczyński konsultował się w sprawie ustawy o emeryturach pomostowych z przedstawicielami central związkowych.
W popołudniowych rozmowach w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli przewodniczący: Solidarności Janusz Śniadek, OPZZ - Jan Guz i Forum Związków Zawodowych - Wiesław Siewierski. Związkowcy apelowali do prezydenta, by ustawę zawetował.
Zgodnie z ustawą emerytury pomostowe miały objąć ok. 250 tys. osób. Prawo do wcześniejszego odejścia na emeryturę utraciłoby ok. 750 tys. osób, wśród nich m.in. artyści, dziennikarze i część kolejarzy.
Podpisana przez prezydenta ustawa zapewni wypłaty pierwszych emerytur gromadzonych w OFE. Liczyć na nie mogą kobiety urodzone w roku 1949. Mężczyźni, z racji późniejszego wieku emerytalnego, otrzymają je w 2014 roku.
[srodtytul]Napieralski: podtrzymamy weto[/srodtytul]
Ustawa o pomostówkach trafi ponownie do Sejmu. Do odrzucenia prezydenckiego weta potrzebna jest większość 3/5 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów).
Jeszcze w piątek poparcie dla rządowego projektu deklarowała lewica, co dawałoby potrzebną większość głosów. Dziś jednak politycy SLD wypowiadali się w innym tonie.
Przewodniczący SLD, Grzegorz Napieralski powiedział w rozmowie z "Dziennikiem", że prezydent podjął słuszną decyzję. "Uważamy, że w przygotowaniu takiej ustawy potrzebny jest dialog ze związkowcami. Tu tego zabrakło. Dialog PO ze związkowcami był zły" - zauważył, dodając, że lewica podtrzyma weto.
Jednak szef klubu PO, Zbigniew Chlebowski przypomniał, że rozmowy z Lewicą odbyły się już dwa tygodnie temu, a ich ważną częścią był kompromis w sprawie poselskiego projektu dotyczącego emerytur przejściowych dla nauczycieli.
Pytany, czy ma zapewnienia klubu Lewicy, że pomoże odrzucić weto prezydenta, Chlebowski powiedział: "takie zapewnienia mam, ale różnie z tymi zapewnieniami Lewicy było; dopóki nie zamkniemy w całości tych negocjacji nie chcę ostatecznie przesądzać".
[srodtytul]"Prezydent się ugiął"[/srodtytul]
Prezydent Lech Kaczyński wetując ustawę o emeryturach pomostowych, "ugiął się przed związkami zawodowymi" - dodał Zbigniew Chlebowski. Zauważył, że w jego ocenie decyzja prezydenta jest niezgodna z interesem państwa i interesem społecznym.
- Podejmując tę decyzję kierował się krótkowzroczną wyborczą logiką; zachował się jak przywódca opozycji parlamentarnej, a nie jak odpowiedzialny prezydent kraju, któremu na sercu leżą sprawy ludzi ciężko pracujących - skrytykował głowę państwa Chlebowski.
- Szkoda, że tak się stało. Dzięki tej ustawie można było dużo osiągnąć - skomentował dla "Rzeczpospolitej" minister gospodarki Waldemar Pawlak.
[srodtytul]PiS chwali prezydenta[/srodtytul]
- To dobra decyzja pana prezydenta - powiedział szef klubu PiS Przemysław Gosiewski. Jak ocenił, ustawa miała "charakter antyspołeczny" i "odbierała uprawnienia ponad miliona osób".
Gosiewski uważa, że ustawa o emeryturach pomostowych jest niekonstytucyjna. Przypomniał, że osoby, które do 1999 r. zaczęły pracę w tych samych warunkach mają prawo do emerytur pomostowych, a które zaczęły pracę po tym terminie - już nie.
- Wierzę, że przekonamy Platformę Obywatelską do przedłużenia obowiązywania przepisów o emeryturach pomostowych o rok - podkreślił Gosiewski.
[srodtytul]KPP: Polski nie stać na armię młodych emerytów[/srodtytul]
- Szkoda, że prezydent nie podzielił opinii tych środowisk, m.in. pracodawców, które uzasadniały potrzebę zakończenia reformy systemu emerytalnego i apelowały o kierowanie się racjami ekonomicznymi - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich.
"Polski nie stać na utrzymywanie armii młodych emerytów. Za tę złą z ekonomicznego punktu widzenia decyzję, zapłacą wszyscy Polacy" - podkreślono w stanowisku KPP.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA