fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Polskie ramię globalnego imperium

IBM w Polsce ma się coraz lepiej
Rzeczpospolita
Jeden z największych koncernów świata IBM wprowadza na polski grunt innowacje, które sprawdziły się na globalnych rynkach. Część z nowych rozwiązań powstaje w krakowskim Laboratorium Oprogramowania
IBM, jeden z największych światowych koncernów informatycznych, nie zawsze zajmował się nowoczesnymi technologiami. W swojej ponadstuletniej historii firma International Business Machines produkowała m.in. karabiny maszynowe dla amerykańskiej armii czy maszynki do mielenia mięsa.
Ponad 50 lat temu koncern rozpoczął jednak wielki marsz w kierunku technologii, znaczony kolejnymi przełomowymi innowacjami. Część z nich pojawiała się także w Polsce, bo IBM jako jedna z nielicznych światowych korporacji był obecny w naszym kraju także w czasach PRL. Ale oficjalny oddział IBM Polska powstał ostatecznie w 1991 r.
Mimo że IBM Polska generuje zaledwie promil globalnego przychodu koncernu (1,1 mld zł w 2007 r. wobec 98,8 mld dol. na świecie w tym samym czasie), to firma nieustannie inwestuje w naszym kraju. – W 1996 r. powstało Centrum Edukacyjne IBM, w 2000 r. polskie Data Center świadczące usługi outsourcingowe, a w 2003 r. Centrum Innowacji IBM, zajmujące się m.in. rozwojem oprogramowania. W tym czasie powstały oddziały IBM w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach. W 2005 r. otworzyliśmy krakowskie Laboratorium Oprogramowania, pierwszą tego typu placówkę w tej części Europy. To część sieci 40 tego typu laboratoriów rozrzuconych po całym świecie, zajmujących się rozwojem naszych najbardziej innowacyjnych produktów. Razem z partnerami stworzyliśmy też centra technologii w Warszawie, Żywcu i Wrocławiu – wylicza Katarzyna Janik z IBM Polska. Do największych klientów IBM w Polsce należą banki (m.in. BZ WBK, GE Money Bank, ING Bank Śląski, Raiffeisen) oraz administracja publiczna (Straż Graniczna, policja, ministerstwa: Finansów, Sprawiedliwości oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji).
Firma współpracuje także z polskimi uczelniami. Jedną z nich jest Uniwersytet Warszawski, gdzie przy wsparciu firmy powstał projekt obliczeniowy „Poszukiwanie okresowości gwiazd zmiennych”. Działający w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW superkomputer IBM został niedawno uznany za najbardziej energooszczędny system na świecie.
Globalny koncern (przedstawicielstwa w 170 krajach) i jego polski oddział w ostatnich latach ewoluowały. IBM nie jest już tylko firmą technologiczną, kojarzoną przede wszystkim z upowszechnieniem standardu komputera osobistego, jaki znamy dziś. W 2005 r. IBM sprzedał swoją część produkującą notebooki chińskiej firmie Lenovo, która dzięki temu stała się czwartym pod względem wielkości dostawcą tego typu sprzętu na świecie. IBM skupił się na doradztwie w branży IT realizowanym przez IBM Global Services, czyli kupioną w 2002 r. część doradczą PwC Consulting.
Koncern wykazuje się elastycznością wobec partnerów, którzy chcą realizować przedsięwzięcia informatyczne na podstawie technologii IBM. Dla nich firma stworzyła Channel One, czyli organizację dopasowującą ofertę IBM do różnych biznesowych modeli partnerów firmy.
Mnogość obszarów działania i produktów, które oferuje IBM, nie osłabiają innowacyjnego potencjału firmy. – W laboratoriach na całym świecie IBM zatrudnia ponad 3 tys. naukowców. Wydatki na badania i rozwój w ciągu ostatnich pięciu lat wyniosły 29 mld dol. Między innymi dzięki temu jesteśmy światowym liderem, jeśli chodzi o ilość przyznanych firmie patentów. W ubiegłym roku koncern IBM otrzymał ich 3125 – mówi Katarzyna Janik.
Tomasz Boguszewicz
[ramka]Zespół z pomysłami
Wierzę w znaczenie innowacyjnego podejścia do projektowania produktów, usług, a także sfery operacyjnej. Dostrzegam znaczenie innowacyjnych pomysłów w moim zespole i sposobie prowadzonego biznesu. IBM od lat znacząco zmienia sposób kreowania wartości produktów zarówno własnych, jak i swoich klientów, potwierdzając, że innowacyjność w obszarze modelu biznesowego ma dla nich krytyczne znaczenie. W IBM codziennie podejmujemy wyzwania, jakimi są zmiany i zarządzanie nimi. Tym bardziej cieszymy się z przyznanego wyróżnienia, które podkreśla nasze starania i pozycję na mapie polskich przedsiębiorstw przyszłości.
IBM zatrudnia ponad 3000 naukowców w laboratoriach na całym świecie. W ciągu ostatnich pięciu lat wydaliśmy na badania i rozwój ponad 29 mld dolarów. W ten sposób 15. rok z rzędu jesteśmy światowym liderem pod względem liczby patentów – otrzymaliśmy ich 3125. Inwestując ogromne środki w badania nad rozwiązaniami proekologicznymi, firma otwiera swoje patenty, aby stymulować rozwój nauki – robimy to z myślą nie tylko o swoim sukcesie, ale o całym świecie.
Dariusz Fabiszewski, dyrektor generalny IBM Polska[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA