fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

W Japonii znacznie większa recesja

Taro Aso, premier Japonii
AFP
W III kwartale Japonia pogrążyła się w recesji dużo bardziej niż spodziewali się analitycy. Po rewizji dynamiki PKB okazało się, że druga największa gospodarka skurczyła się o 1,8 proc. rocznie
To ponad czterokrotnie większy spadek od szacowanego wcześniej rocznej zmiany na poziomie -0,4 proc.
Kwartalnie japoński PKB spadł o 0,5 proc., czyli pięciokrotnie bardziej niż wskazywały wstępne szacunki na poziomie 0,1 proc.
W przeciągu ostatnich kilku miesięcy światowe media donoszą o kolejnych kłopotach japońskich firm. Dla wielu analityków strumień złych wieści wskazywał, że recesja w kraju kwitnącej wiśni będzie się pogłębiać.
Mniejsze firmy bankrutują, a wielkie [link=http://www.rp.pl/artykul/222790.html]korporacje takie jak Toyota[/link], czy Sony tną prognozy zysków, zapowiadają zwolnienia i prognozują dalsze problemy, których powodem jest słabnący popyt oraz wzrost wartości japońskiego jena.
Firmy tną wydatki i zmniejszają zapasy spodziewając się długiej recesji. - Te duże panikują, jeśli chodzi o globalny rynek eksportowy - mówi Graham Davis, dyrektor Economist Intelligence Unit w Tokio. - Nie ma tu żadnych dobrych informacji – dodaje.
Problemy japońskich firm pogłębia [link=http://ri3.rois.com/x7oNHE-BC46lHICU3Pk8rvfAsxBJQ2CK6OTA*u4EBMFrk/CTIB/RI3APICHART?RIC=JPY=X&CMD=INTERDAY&HSTCLOSE=NO&FONT=0&GRID=YES&GRIDDOTTED=YES&GRIDCOLOR=000000&VOL=NO&NOVOL=0&STYLE=L&LINECOLOR=6A9CDB&AREA=NO&LABEL=NO&VALUE=YES&VALUECOLOR=6A9CDB&WIDTH=190&HEIGHT=200&LFRAME=1&RFRAME=28&BGIMAGE=1&BACKPNG=YES&BORDERCOLOR=FFFFFF&FILLCOLOR=FFFFFF&FRAME=NO&DAYS=90&=False&=&=CTIB/RI3APICHART&=CTIB/RI3APICHART]umacniający się do dolara jen[/link]. ?Gospodarka Japonii jest bardzo zależna od eksportu, a więc firmy tracą kiedy jen się umacnia i w wyniku transakcji eksportowych za jednego dolara otrzymują, według mocniejszego kursu, mniej jenów.
??Na koniec września kurs japońskiej waluty był na najwyższym poziomie od 13 lat wobec dolara.
??Umacniający się jen, to częste zjawisko towarzyszące spadkom na globalnych giełdach (wskutek wycofywania się z transakcji typu "carry trade")
Problemy gospodarcze podgrzewają atmosferę wokół premiera Japonii Taro Aso, którego wiele osób wini za pogarszającą się sytuację ekonomiczną kraju. Według najnowszych badań tylko jeden na pięciu wyborców nadal go premiera.
W odpowiedzi na problemy gospodarcze w kraju Aso zapowiedział zwiększenie wydatków publicznych oraz pomoc dla rodzin i małych firm.
[i]BBC News[/i]
Źródło: bloomberg.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA