fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Przed kolejną próbą

47-letni dziś Brady Dougan jest najmłodszym prezesem globalnego banku
Reuters
Brady Dougan - prezes Credit Suisse First Boston.To pierwszy Amerykanin, który szefuje tej spółce. Zarzeka się, że zrobi wszystko, ale nie korzysta z pomocy państwa na ratowanie banku
To również dziś jeden z niewielu prezesów światowych banków, którzy nie rezygnują z bankowości inwestycyjnej. Rynek mu wierzy. Bo Dougan – który robi wszystko, by współpracować ze szwajcarskimi właścicielami, a nie toczyć z nimi wojny podjazdowej – znany z tego, że potrafi wprowadzić nieco spokoju, kiedy dochodzi do gwałtownych zmian na rynku.
Tak było, gdy obejmował stanowisko prezesa banku zaledwie pół roku temu. Ale i wcześniej, gdy został odpowiedzialny za zarządzanie bankowością inwestycyjną CS. Awansował wtedy również ze względu na swoje światowe doświadczenie.
Przewodniczący rady nadzorczej Walter Kielholz mówi o Douganie, że jest twórcą modelu biznesowego banku i nadal gwarantuje, że firma się zmieni w wielką globalną instytucję.
Urodził się w niewielkim miasteczku Murphysboro na Środkowym Zachodzie USA, jego ojciec był dróżnikiem. Miał jeszcze pięcioro rodzeństwa, ale jako najzdolniejszy został wysłany na Uniwersytet Chicago. Przez całe studia pracował w biurze kontroli w lokalnym banku. Miał 22 lata, kiedy zrobił MBA i dostał pracę w Bankers Trust Corp. Wysłany do Tokio szefował działowi instrumentów pochodnych.
Do CSFB przyszedł w lipcu 2004 r. i „w teczce” przywiózł z USA Briana Finna i Neila Moskowitza. Wspólnie uspokoili atmosferę w bankowości inwestycyjnej, która borykała się z problemami prawymi. To właśnie działu inwestycyjnego jego poprzednik na stanowisku prezesa John Mack chciał się pozbyć jak najszybciej.
Dougan zaczął ambitnie – zapowiedział potrojenie zysków z roku 2003 r., co zobowiązał się wykazać w raporcie rocznym za 2007. Dwa lata później podwoił zysk do 1,89 mld dol., a w liczbie przeprowadzonych transakcji wywindował się z 10. na 7. miejsce w światowej bankowości inwestycyjnej, wyprzedzając nawet Deutsche Bank.
47-letni dziś Dougan jest najmłodszym prezesem banku globalnego. Ma opinię pracocholika. Zdarza mu się przychodzić do pracy nawet o 5 rano.
Jeden z najsłynniejszych speców od cięcia kosztów. Kiedy przyszedł do banku, zaczął od zmniejszenia liczby samochodów służbowych i liczby przyjęć organizowanych dla pracowników. Kiedy jednak już jest jakaś impreza, potrafi się bawić doskonale. Dwukrotnie udało mu się zaskoczyć szwajcarskich kolegów, kiedy śpiewał i tańczył przebrany za Agnethę Faltskog (blondynkę z zespołu ABBA).
W banku ma opinię człowieka, z którym łatwo się porozumieć, i osiągalnego bez problemu. Jako Amerykanin jest znacznie bardziej wysportowany od większości osób z zarządu. Szwajcarskich kolegów kilkakrotnie wprowadził również w osłupienie, kiedy w zuryskim Savoyu do wykwintnego menu zamówił Diet Dr Pepper (nie Diet Pepsi, jak napisała potem prasa).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA