fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media

Bronisław Wildstein przedstawia

Jan Sosiński wyreżyseruje nowy program Bronisława Wildsteina
Rzeczpospolita, Ada Adam Pluciński
Pierwszy powakacyjny program publicysty „Rz” poświęcony będzie aferze Rywina. – To rekonstrukcja wydarzeń, które pokazały Polakom, że ważne decyzje podejmuje się na rautach, ponad głowami obywateli – mówi gospodarz programu
Nadawany w środy o godz. 22 w TVP 1 program „Bronisław Wildstein przedstawia” zastąpi „Cienie PRL-u” także jego autorstwa.
– Forma, którą teraz zaproponuję widzom, zasadniczo różni się od tej sprzed wakacji – mówi Wildstein. – Będę poruszał sprawy aktualne, a charakter programu pozwoli na dużo szersze ujęcie tematu.
Nie będzie to typowa debata w studiu telewizyjnym. Rozmowy zostaną urozmaicone między innymi przygotowanymi wcześniej krótkimi filmami. Zdaniem Wildsteina dzięki ostremu starciu różnych poglądów nowy show będzie bardziej interesujący, również dla młodych widzów.
Dzisiejszy odcinek opowie o kulisach afery Rywina, która doprowadziła kilka lat temu do daleko idących zmian na arenie politycznej Polski. – To rekonstrukcja wydarzeń, które częściowo odkryły przed Polakami kuchnię polityczną. Pokazały, że tak naprawdę decyzje podejmowane były na rautach i grillach, a to, co widzieli obywatele, to tylko efekt tych uzgodnień – opowiada Bronisław Wildstein.
Afera wybuchła w 2002 r., kiedy to Lew Rywin złożył korupcyjną propozycję Adamowi Michnikowi, redaktorowi naczelnemu „Gazety Wyborczej”. Zaproponował mu zmianę ustawy medialnej na korzystną dla Agory w zamian za 17,5 mln dolarów łapówki. W styczniu 2003 r. powołano pierwszą i najsłynniejszą sejmową komisję śledczą, która miała wyjaśnić, czy doszło do korupcji w pracach nad nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Efektem jej prac był tzw. raport Ziobry sugerujący, że mocodawcą Rywina była „grupa trzymająca władzę”, m.in. Leszek Miller, Włodzimierz Czarzasty i Robert Kwiatkowski.
Wildstein zamierza przypomnieć, że ostatecznie odpowiedzialność za całą sprawę poniósł jedynie posłaniec, czyli Rywin (skazany na dwa i pół roku więzienia), zadziwiająco szybko natomiast zapomniano o ludziach stojących za jego ofertą.
Afera Rywina przyczyniła się do klęski wyborczej SLD w 2005 roku i wzrostu poparcia dla opozycyjnych wtedy ugrupowań: Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej.
– Od tamtego czasu Polacy inaczej patrzą na rzeczywistość – uważa socjolog prof. Andrzej Rychard ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Jego zdaniem program będzie kolejnym i potrzebnym głosem w dyskusji o stanie naszej demokracji. Gośćmi Wildsteina będą Robert Kwiatkowski, w latach 1998 – 2004 prezes TVP, i Jan Rokita, były poseł i członek komisji śledczej wyjaśniającej aferę Rywina.
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: r.stepowski@rp.pl
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA