fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Nie ma tanich i szybkich kredytów dla banków

Polskim bankom coraz trudniej dostać kredyt od konkurentów. Najbardziej wstrzemięźliwe w pożyczaniu są zagraniczne banki
Rynek pożyczek międzybankowych prawie zamarł. Instytucje, za które centrala podejmuje kluczowe decyzje, właściwie wycofały się z pożyczania innym bankom.
W ubiegłym tygodniu bankowcy podsycali gęstą już i tak atmosferę na rynku finansowym, powtarzając plotkę o tym, że kilku bankom działającym w Polsce w ogóle nie będą pożyczane pieniądze. Informacja ta jednak się nie potwierdziła. Dziś bankierzy mogą jeszcze liczyć na firmy, które mają lokalnych właścicieli, tak jak np. PKO BP.
Wyjątkowo niechętnie banki pożyczają sobie nawzajem dolary. Jeśli to robią, każą sobie płacić nawet 20-proc. marżę. Taka sytuacja wymusza na bankach zmianę przygotowanych wcześniej strategii. Nikt już dziś nie myśli o dynamicznej ekspansji kredytów, tylko zastanawia się, jak refinansować bieżącą działalność. Dlatego też pojawiają się coraz bardziej atrakcyjne oferty depozytów. Już od roku wartość kredytów w bankach w Polsce przewyższa wartość lokat. Jednak jeśli spojrzymy na wyniki dziesięciu największych banków po pierwszym półroczu, to tylko trzy z nich mają portfele depozytów mniejsze niż kredytów. – Pod tym względem polskie banki w porównaniu z zagranicznymi są w bardzo dobrej sytuacji. Wiele z nich nadal finansuje swoją bieżącą działalność z lokat – mówi Maciej Stańczuk, prezes WestLB. Możliwe też jest, że niektóre nasze instytucje są w tak komfortowej sytuacji, iż wspomagają swoje spółki matki czy spółki siostry: pożyczają im pieniądze na warunkach komercyjnych, ale na pewno bardziej atrakcyjnych niż obecne rynkowe. – Jeśli taka sytuacja się utrzyma przez kolejne miesiące, a rynek pożyczek międzybankowych będzie w zastoju, to z pewnością odbije się to mocniej na bieżącej działalności banków – ocenia Stańczuk. W trudnej sytuacji mogą być banki, które dopiero zaczną działać. Nie dość, że muszą pozyskać środki na działalność w momencie, kiedy pieniądze są drogie i trudno dostępne, to na dodatek walka o depozyty klientów jest ostra jak nigdy dotąd.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA