fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Więcej pozwoleń na domy, mniej na wielorodzinne osiedla

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Rośnie liczba pozwoleń na stawianie domów jednorodzinnych – w pierwszym półroczu wydano ich o 7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Mniej o 5 proc. było zaś pozwoleń na obiekty wielorodzinne – podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).
W I półroczu 2008 r. wydano ogółem 105,4 tys. pozwoleń dla 115,5 tys. obiektów budowlanych‚ podczas gdy w I połowie 2007 r. wydano ich 102,7 tys. dla 114,5 tys. budowli. Oznacza to 3-proc. wzrost, przy czym o 6 proc. więcej pozwoleń wydano na budowę domów jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych.
W pierwszej połowie 2008 r. do użytkowania przekazano 68,2 tys. obiektów budowlanych, o 8 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zwiększyła się natomiast liczba oddawanych do użytkowania budynków mieszkalnych, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych – z 32,7 tys. w I półroczu 2007 r. do 35,1 tys. w I półroczu 2008 r., co oznacza wzrost ogólnej liczby o 8 proc., w tym 7-procentowy wzrost liczby domów jednorodzinnych.
– Cykl inwestycyjny‚ od wydania pozwolenia na budowę do zgłoszenia zamiaru przystąpienia do użytkowania obiektu lub uzyskania pozwolenia na jego użytkowanie‚ trwa przeciętnie od półtora roku do trzech lat. Zmiany w ilości oddawanych do użytkowania budynków należy upatrywać właśnie w tym cyklu‚ który jest zdecydowanie najkrótszy przy budowie budynków jednorodzinnych. Inną przyczyną może być też realizacja w tym obszarze projektów typowych‚ które są mniej czasochłonne i wymagają mniejszych nakładów finansowych – wyjaśnia Ilona Szymańska, radca głównego inspektora nadzoru budowlanego. Dziś zdecydowanie najwięcej przekazywanych jest do użytkowania budynków jednorodzinnych – stanowią one 49 proc. wszystkich obiektów oddanych do użytkowania w pierwszym półroczu 2008 roku. Niektóre samowole budowlane można zalegalizować po wniesieniu odpowiedniej opłaty legalizacyjnej. W I półroczu 2008 r. z tej możliwości skorzystano w 763 przypadkach. O legalizację przede wszystkim ubiegali się właściciele domów (321 decyzji) oraz budynków gospodarczych (281 decyzji). ? budynki jednorodzinne 7 proc. ? budynki zamieszkania zbiorowego (hotele, bursy, noclegownie) 15 proc. ? budynki użyteczności publicznej 3 proc. źródło: GUNB
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA