fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Gospodarka Wielkiej Brytanii słabnie

Wzrost gospodarczy Wielkiej Brytanii wyniósł w pierwszym kwartale jedynie 0,3 proc., i był wolniejszy niż przewidywano.
Szacunki Narodowego Biura Statystycznego zakładały wzrost o 0,4 proc. w pierwszym kwartale. 0,3 proc. PKB to najniższa zwyżka od trzech lat. Rocznie gospodarka rozwijała się w tempie 2,3 proc.
Wydatki gospodarstw domowych wzrosły o 1,1 proc. najsilniej od trzech lat. Jednakże wyższe ceny paliwa, większe koszty obsługi kredytów spowodowały największy od 1990 r. spadek indeksu mierzącego nastroje konsumentów do poziomu 69 pkt.
Konsumenci aby sfinansować bieżące wydatki mogą zacząć sięgać do swoich oszczędności. Wskaźnik mierzący poziom oszczędności spadł do 1,1 proc. w pierwszym kwartale tego roku, do poziomu najniższego od 1959 r. Realny dochód rozporządzalny spadł o 1 proc. kwartalnie. Według Narodowego Biura Statystycznego spadek ten ma związek z kryzysem na rynkach finansowych i wyższym opodatkowaniem.
- Dane ukazują całkiem przejmującą perspektywę wzrostu gospodarki – mówi Jonathan Loynes z Capital Economics – Oczekujemy, że w przyszłym roku gospodarka będzie się rozwijać w tempie 0.5 proc. – dodał.
Źródło: bloomberg.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA