fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Coffeeheaven na celowniku

coffeaheaven.eu
Spekulacje o fuzji sieci kawiarni. Costa Cofee chce przejąć konkurenta – podejrzewają analitycy
Właściciel największej brytyjskiej sieci kawowej Costa Coffee chce przejąć Coffeeheaven. Spekulacje te spowodowały blisko 10-procentowy wzrost cen akcji największej w Polsce sieci kawowej.
– Zarząd spółki nie ma informacji o takich zakupach i nie rozmawiamy z nikim na temat sprzedaży akcji – zapewnia w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Richard Worthington, prezes Coffeeheaven. Firma notowana jest na rynku dla mniejszych firm (AIM) londyńskiej giełdy. Jej wartość rynkowa przekracza 55 milionów funtów. W minionym tygodniu zanotowała rekordowe obroty swoimi akcjami. Właściciela zmieniło blisko 19 procent papierów Coffeeheaven.
Inwestorzy w Londynie spekulują, że brytyjski koncern spożywczo-gastronomiczny Whitbread, do którego należy sieć barów kawowych Costa Coffee, chce przejąć swojego konkurenta w Polsce. Do Brytyjczyków należy w naszym kraju 16 kawiarni, a do końca 2011 roku zamierzają zwiększyć ich liczbę do 100. Z kolei Coffeeheaven jest firmą działającą wyłącznie w regionie Europy Środkowe i Wschodniej. Najbardziej dynamicznie rozwija się właśnie w Polsce, gdzie ma 52 bary kawowe (plus 36 w regionie). – Nie mamy informacji o planach ewentualnego przejęcia – mówi Aleksandra Rybak z firmy eCoffee, która odpowiada za rozwój Costa Coffee w naszym kraju. Nie udało nam się wczoraj uzyskać komentarza Whitbread.
Według Richarda Worthingtona ubiegłotygodniowy wzrost cen akcji Coffeeheaven o 9 procent mógł też spowodować raport Panmure Gordon. Ta firma brokerska pośrednicząca w obrocie akcjami wystawiła dla akcji Coffeeheaven rekomendację „kupuj”, szacując docelową cenę jednej akcji spółki na poziomie 65 pensów.
Ruch na rynku kawiarnianym w Polsce trwa od początku roku. Wywołało go zapowiadane na drugą połowę roku otwarcie kawiarni Starbucks. W ciągu półrocza doszło do trzech fuzji i przejęć: Empik połączył siły z HDS Polska (właścicielem sieci Voyage), Ruch przejął kawiarnie Mercer’s, Dominanta zaś zarządzająca lokalami W Biegu Cafe przejęła Daily Cafe.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA