fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Polska na Expo – kapsuła z solanką

Wnętrze polskiego pawilonu na Expo 2008 nawiązuje do tematu przewodniego wystawy „Woda a zrównoważony rozwój”
materiały prasowe
Polski pawilon w Saragossie na zewnątrz przypomina tężnię, nad którą unosi się solankowa mgiełka. A wnętrze kojarzy się z luksusowym jachtem
Fasada działa na wszystkie zmysły, bo spływająca po gałęziach tarniny solanka tworzy pachnący wodny aerozol. I przyjemnie orzeźwia w gorące dni. Jak tężnie w Ciechocinku albo w Konstancinie. Wieczorem pawilon jest podświetlany reflektorami. Światło odbite w rozszczepionych kropelkach wody potęguje tęczowe efekty.
Pawilon zaprojektowali architekci Marcin Przygoda i Adrian Górecki z pracowni KIPP. Oryginalnie zinterpretowali przewodnią ideę Expo „Woda a zrównoważony rozwój” oraz polskie wizerunkowe hasło „Create and Care” – twórz i troszcz się (w domyśle o dziedzictwo natury i kultury).
Polski pawilon (blisko 1000 mkw.), jeden z większych na Expo, przyciąga tłumy.
Wnętrze pawilonu jest supernowoczesne. – Kontrast jest zamierzony – tłumaczy Marcin Podgórski. Celowo zestawiliśmy szorstką, mokrą powierzchnię fasady z syntetycznymi gładkimi ścianami w środku, nawiązującymi do kadłubów łodzi najnowszej generacji. Polska należy do europejskiej czołówki w budowaniu nowoczesnych jachtów.
Kształtem wewnętrzne ściany przypominają wydęte żagle. Hol wejściowy prowadzi do trzech tzw. kapsuł, czyli przestrzeni ekspozycyjnych. Łączą je przerzucone nad wodą i zielenią szklane kładki i drewniane pomosty.Pierwszą kapsułę zatytułowaną „Maszyna wodna” zaprojektował krakowski artysta Marek Grabowski. Ma formę instalacji z multimedialną opowieścią o wodzie dającej siłę, energię, życie. Prezentacje pokazują różnorodne wykorzystanie wody przez człowieka.
Następna, „Euro 2012”, zaprojektowana przez reżysera, aktora i miłośnika futbolu Andrzeja Strzeleckiego, zaprasza widzów do Polski podczas mistrzostw Europy w 2012 r. Na monitorach – wizualizacje stadionów i najlepsze sceny z historii polskiego futbolu. Trzecia kapsuła o tytule „Natura” pokazuje najpiękniejsze krajobrazy Polski.
Dalej goście przechodzą do osobnej sali projekcyjnej. Oglądają tam filmową fabularyzowaną opowieść o wędrówce po naszym kraju hiszpańskiego marynarza tropem pięknej Syreny. Jest to pretekst do pokazania kraju od Bałtyku po Tatry i promowania turystycznych walorów Polski. Film według scenariusza Tomasza Łysiaka wyreżyserował Andrzej Kałuszko. Postać Syreny animował Tomasz Bagiński.
Wystawy Expo były prezentacją wyścigu technologii. Obecnie są okazją do poszukiwania rozwiązań cywilizacyjnych problemów. Tematy ostatnich wystaw brzmią proekologicznie. W Lizbonie w 1998: „Oceany – dziedzictwo dla przyszłości”, w Hanowerze w 2000: „Człowiek – Przyroda – Technika”, w Aichi w 2005: „Mądrość natury” i „Sztuka życia”.
6 lipca w kalendarzu Expo będzie Dniem Narodowym Polski. W koncercie galowym wystąpią m.in. Leszek Możdżer, Urszula Dudziak, Kapela ze Wsi Warszawa, zespół Raz Dwa Trzy.
Expo w Saragossie można odwiedzać do 15 września
Polska na Expo 2008 http://expo2008poland.pl/pl.html
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA