fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Tusk: Kaczyński chciał oddać kontrolę nad gospodarką za odsunięcie Wałęsy od władzy

Donald Tusk w TVP powiedział, że w 1991 roku ówczesny lider Porozumienia Centrum Jarosław Kaczyński proponował jego partii przejęcie pełni kontroli nad polską gospodarką w zamian za wspólne odsuniecie Wałęsy od władzy
Taką ofertę Kaczyński miał złożyć Kongresowi Liberalno-Demokratycznemu, podczas negocjacji dotyczących poparcia dla rządu Jana Olszewskiego. - - Lech Wałęsa ze swym skomplikowanym życiorysem był dla braci Kaczyńskich do zaakceptowania, kiedy był ich. Wtedy, kiedy się okazało, że im podziękował, okazało się, że jest agentem - mówił w programie "Tomasz Lis na żywo" premier.
Szef rządu stanął w obronie Instytutu Pamięci Narodowej. - Nie jest grzechem IPN, że wydaje kontrowersyjne książki. Jestem gotów bronić tej instytucji tak, jak broniłem jej, gdy badała równie trudną sprawę Jedwabnego. Wolność badań naukowych jest w demokracji prawem fundamentalnym - zadeklarował Tusk. Jednak dodał, że nie zgadza się z wieloma tezami zawartymi w książce historyków IPN.
W ten sposób odniósł się do kontrowersji wokół książki Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "SB a Lech Wałęsa", w której autorzy zarzucają legendarnemu przywódcy "Solidarności", że na początku lat siedemdziesiątych podjął współpracę z komunistyczną bezpieką.
Premier nie potwierdził informacji, że PO planuje zmianę ustawy o IPN. Wcześniej zapowiedział to wiceszef klubu PO Krzysztof Dolniak.
Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA