fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokuratorzy: nic o nas bez nas

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Środowisko chce, by zmiany dotyczące zawodu prokuratora były wprowadzane za jego zgodą
Rada Prokuratorów nie kryje niezadowolenia z propozycji zmian, które dotyczą środowiska. W kierunku prokuratora generalnego kieruje ostre postulaty. Jeden z nich dotyczy wyższych zarobków.
Niezadowolenie środowiska wywołują dwie nowele ustaw wniesionych do Sejmu przez rząd: o prokuraturze oraz o ustroju sądów powszechnych. „Wyrażamy głębokie zaniepokojenie trybem i rezultatami prac nad wymienionymi projektami ustaw” – napisała wczoraj w podjętej uchwale Rada Prokuratorów przy prokuratorze generalnym.
Co konkretnie jest powodem tego niepokoju? Po pierwsze – zmiany w ustawie o prokuraturze trafiły do uzgodnień międzyresortowych w wersji istotnie różniącej się od tej, którą rada dostała do zaopiniowania.
Po drugie – rada straciła uprawnienie do wskazywania kandydatów na stanowisko prokuratora generalnego przy pierwszym jego powołaniu (liczyć się ma jedynie głos Krajowej Rady Sądownictwa).
Po trzecie – w noweli nie znalazł się przepis, który uzależniałby dopuszczalność zatrzymania prokuratora w sytuacjach innych niż ujęcie na gorącym uczynku od zezwolenia sądu dyscyplinarnego. W tej sprawie w propozycji przywrócono obowiązujący dziś warunek dyskrecjonalnej zgody przełożonego dyscyplinarnego.
Prokuratorom nie podoba się też to, że mimo ich sprzeciwu w rządowej wersji projektu pozostawiono instytucję kontroli (z inicjatywy przełożonego) wykorzystywania zwolnień lekarskich udzielanych prokuratorom oraz uzależnienie możliwości dalszego zajmowania stanowiska przez prokuratora, który osiągnął wiek uprawniający do przejścia w stan spoczynku, od zgody prokuratora generalnego.
Środowisko krytykuje także przesunięcie całej reformy prokuratury o rok, bo – jego zdaniem – może to skutkować jej zaprzepaszczeniem, a także odstąpienie od podwyżek dla sędziów od nowego roku (wzrost kwoty bazowej o 25 proc.). Nie podoba mu się też brak alternatywnej propozycji dostosowania wynagrodzeń sędziów i prokuratorów do poziomu wzrostu kosztów utrzymania.
Zebrani na posiedzeniu prokuratorzy zwrócili się do prokuratora generalnego z kilkoma wnioskami. Chcą, aby wyjaśnił okoliczności pojawienia się poprawek, o których rada nie wiedziała i na które się nie zgadza.
Wyznaczyli rządowi na 15 lipca termin do przygotowania rozwiązań, które zagwarantują im jednakowy wzrost wynagrodzenia za pracę.
Prokuratorzy nie zgadzają się też z najnowszą propozycją Krajowej Rady Sądownictwa. Chodzi o postulat wprowadzenia dodatku orzeczniczego w wysokości 100 proc. kwoty bazowej, tj. około 1400 zł. – Wprowadzenie dodatków za orzekanie zburzyłoby ustrojową zasadę równości statusu socjalnego sędziego i prokuratora na takim samym stanowisku, gdyż prokuratorom z oczywistych względów przyznane być nie mogą – tłumaczą prokuratorzy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA