fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nielegalny pobór energii nie jest opodatkowany

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Kradzież prądu nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Tym samym opłaty za nielegalny pobór energii nie są opodatkowane VAT
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 9 maja 2008 r. (III SA/Wa 2132/07).Spółka zajmująca się dystrybucją energii elektrycznej zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, czy nielegalny pobór energii jest opodatkowany VAT? Zgodnie z art. 57 ust. 1 prawa energetycznego w razie nielegalnego poboru energii z sieci przedsiębiorstwo energetyczne jest zobligowane do pobrania za to opłaty w wysokości określonej w taryfie lub dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych. Zdaniem spółki powoduje to, że kradzież energii jest czynem zabronionym i nie stanowi przedmiotu umowy. Tym samym nie można jej utożsamiać z dostawą, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT z 2004r. Minister finansów nie zgodził się jednak ze stanowiskiem spółki. Stwierdził, że nielegalny pobór energii jest opodatkowany, bo w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT jest mowa o dostawie, która w tym wypadku de facto istnieje.W tej sytuacji spółka wniosła skargę do WSA. Sąd uchylił interpretację ministra. W w...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA