fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

"O obrotach..." Kopernika na aukcji w Nowym Jorku

commons.wikimedia.org
Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" będzie licytowane w nowojorskim domu aukcyjnym "Christie's".
Według serwisu internetowego tvp.info wartość egzemplarza z 1543 r. jest szacowana na ok. milion dolarów, ale eksperci spodziewają się o wiele wyższej sumy kończącej aukcję.
Egzemplarz pierwszego wydania książki należał do amerykańskiego fizyka i kolekcjonera Richarda Greena. - To rzadki okaz. Większość kopii dzieła jest w bibliotekach lub różnych instytucjach państwowych, więc prywatny kolekcjoner nie ma szans jej kupić - mówi Sung-Hee Park z domu aukcyjnego Christie's. - Do tego ten egzemplarz jest w doskonałym stanie. Ze względu na to, jak ważna jest to książka dla historii ludzkości, spodziewamy się naprawdę dobrej ceny - dodaje Park.
Na razie dom aukcyjny oszacował wartość książki na ok. 900 000 - 1 200 000 dolarów. Jednak eksperci podkreślają, że cena może być o wiele wyższa. - Zawsze się znajdzie jakiś pasjonat albo osoba opętana chęcią posiadania takiej książki. Tacy ludzie są gotowi zapłacić każdą cenę - przyznaje dr Andrzej Obrębski, wicedyrektor biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Według prof. Owena Gingericha z Harvardu, wybitnego eksperta od dzieła Kopernika, takie książki to ikony kultury, symbole najważniejszych odkryć naukowych i rozwoju ludzkości. Dlatego to taka gratka dla kolekcjonerów. Jednak, jak dodaje, ten akurat egzemplarz ma mniejszą wartość historyczną, bo jest świetnie zachowany. - Dla naukowców o wiele bardziej interesujące są takie wydania na marginesach których są np. odręczne notatki - dodaje Gingerich.
W Polsce jest kilkanaście sztuk pierwszego wydania "O obrotach ciał niebieskich", m.in. w Krakowie czy Warszawie. Na świecie zachowało się w sumie kilkaset sztuk książki.
Źródło: tvp.info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA