fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Małym wciąż jest trudno utrzymać się na rynku

Rzeczpospolita
Tylko co czwarta mała firma, która powstała w 2002 roku przetrwała ponad pięć lat.
Choć w Polsce co roku rejestruje się coraz więcej firm, to wciąż trudno jest im utrzymać się na rynku – wynika z raportu, jaki przedstawił GUS, o tym, jak sobie radzą mikro i małe firmy, zatrudniające do 9 osób. Z tych, jakie zarejestrowano w 2002 roku, istnieje co czwarta, a z nowych, które powstały w 2006 roku, nadal aktywnie działa ok. 68 proc.
– Gdy się nam nie udaje z jedną małą firmą, znacznie łatwiej jest zarejestrować drugą, niż zmienić czy rozszerzyć profil pierwszej – przypomina Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Lewiatana.
Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich zwraca uwagę na to, że od kilku lat tendencje są podobne: – Po roku działalności istnieje ok. 60 – 70 proc. małych firm, a potem ich liczba systematycznie maleje o 5 – 10 proc. w następnych latach. Jego zdaniem dzieje się tak z dwóch powodów. – Wciąż wiele małych, jednoosobowych firm rejestrowanych jest tylko w celu zawarcia kilku transakcji. Wiele osób decyzji o rozpoczęciu prowadzenia biznesu nie poprzedza analizą rynku. Pięć lat na rynku działa co trzecia firma w przemyśle, 27 proc. zajmujących się transportem i prawie tyle samo specjalizujących się w obsłudze nieruchomości i firm. Najtrudniej było utrzymać się w hotelarstwie i branży restauracyjnej, gdzie przetrwała tylko co szósta firma.
Ale te przedsiębiorstwa, które nadal są aktywne, mają się coraz lepiej. Wzrosło w nich o ponad 40 proc. zatrudnienie. I teraz zamiast przeciętnie dwóch osób zatrudniają czterech pracowników. Najczęściej zatrudniano w transporcie. Najrzadziej w handlu.
Największą szansę na utrzymanie się na rynku miały te firmy, które zainwestowały na początku działalności. Niewielki za to wpływ na długość istnienia firmy miało to, czy pierwszy rok zakończyła zyskiem, czy stratą. Po pięciu latach nadal aktywnie działa ok. 40 proc. tych osób fizycznych, które miały zysk, i ok. 34 proc. tych, którzy rok skończyli stratą.
Dla osób prawnych te proporcje wynoszą ok. 80 proc. i 64 proc. W piątym roku działalności zysk miało prawie 90 proc. firm z pięcioletnim stażem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA