fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wolno obniżyć pensję w trakcie wypowiedzenia

[b]– Zatrudniony pracuje u nas od 42 lat. Mimo że brakuje mu dziewięć miesięcy do 65 lat, daliśmy mu wypowiedzenie zmieniające, oferując przeniesienie na mniej intratne stanowisko za niższym, oczywiście, wynagrodzeniem i inne miejsce wykonywania pracy. Jako przyczynę podaliśmy likwidację komórki organizacyjnej, której jest kierownikiem. Zastrzegliśmy też wypłatę dodatku wyrównawczego do końca ochrony.Może on odmówić przyjęcia propozycji do 15 lipca br. Czy takie wymówienie jest zgodne z prawem? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY. – Dodam, że mamy ponad stu pracowników.[/b]Osoba w tzw. wieku przedemerytalnym (której brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego) podlega ochronie zarówno przed wypowiedzeniem definitywnym stosunku pracy, jak i zmieniającym. Do tego ostatniego stosujemy bowiem odpowiednio przepisy o wypowiedzeniach, co potwierdza art. 39 w związku z art. 42 § 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA