fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa i remont

Duże podwyżki cen są mało prawdopodobne

Rzeczpospolita
Dziś już nie ma problemów z zakupem materiałów potrzebnych do wznoszenia domów
Pierwszy kwartał tego roku upłynął pod znakiem nieznacznego wzrostu i spadku ich cen. Prognozy są dla klientów raczej optymistyczne – analitycy nie przewidują, że stawki znacząco pójdą w górę.
Jak przypominają analitycy z firmy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych przyniósł rok 2007. W raporcie opracowanym przez ASM analitycy podają, że w skali całego roku średni koszt zakupu materiałów wzrósł o 29,6 proc. Początek roku 2008 różnił się wyraźnie od sytuacji w ostatnich miesiącach 2007 r. W przypadku większości materiałów budowlanych mieliśmy do czynienia z drobnymi wahaniami cen. Był to niewielki wzrost, jak i spadek.
Jak zauważa Ryszard Kowalski ze Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa, powtórzenia ubiegłorocznego wzrostu cen nikt się w branży nie spodziewa. Ubiegły rok był pod tym względem wyjątkowy.
Analizom przeprowadzonym przez ASM poddane zostały następujące grupy materiałów:
Materiały izolacyjne i ogniotrwałe oraz betony, zaprawy i wyprawy
Materiały wiążące oraz wapienne i gipsowe
Elementy i wyroby betonowe
Materiały i wyroby ceramiczne oraz wapienno-piaskoweSpośród omawianych kategorii największa zmiana dotyczyła surowców mineralnych, kruszyw oraz materiałów kamiennych, które zdrożały o 1,89 proc. Materiały izolacyjne i ogniotrwałe oraz betony, zaprawy i wyprawy są droższe w porównaniu z czwartym kwartałem 2007 o 0,75 proc. Wyroby chemiczne podrożały o 0,49 proc., a materiały wiążące oraz wapienne i gipsowe o 0,3 proc.
Cena materiałów i wyrobów ceramicznych oraz wapienno-piaskowych wzrosła zaledwie o 0,01 proc.
Jedyną grupą, w której średnia cena spadła, są elementy i wyroby betonowe (-0,16 proc.).
Analitycy nie wykluczają jednak, że wkrótce mogą pójść w górę ceny budulca – wzrosnąć mogą stawki za kruszywo i cement.
Ten ostatni materiał w tym roku zdrożał już o ok. 10 procent, a co za tym idzie, w górę poszły także ceny dachówek i cegieł.
Mimo ciepłej zimy na rynku nie wystąpił deficyt materiałów budowlanych. W tym roku w przeciwieństwie do ubiegłego w sklepach i składach nie ma kolejek, a materiały czekają na klientów. Wiele sklepów i składów budowlanych obniżyło ceny niektórych produktów.
Analitycy ASM przeanalizowali także sytuację na rynku mieszkaniowym. Z raportu tej spółki wynika, że pierwszy kwartał 2008 r. nie przyniósł gwałtownych zmian na rynku nieruchomości. W ciągu pierwszych miesięcy 2008 roku nie nastąpiły wyraźne zmiany cen mieszkań na rynku pierwotnym. Największy wzrost odnotowano w Warszawie. Jednak na wynik ten wpłynęła głównie spora liczba budowanych luksusowych apartamentów. Cena za metr kwadratowy takiego mieszkania jest wysoka, co wpływa na ogólną średnią cenę mieszkań na rynku pierwotnym w stolicy. Spadek zanotowano w Katowicach (minus 1 proc.) oraz w Poznaniu (minus 2,9 proc.).
Również na wtórnym rynku nieruchomości mamy do czynienia z wyraźną stabilizacją cen. Popyt spadł, a osoby kupujące uprzednio mieszkania w celach inwestycyjnych zaczęły realizować zyski, zwiększając liczbę dostępnych ofert. Te trendy powinny się utrzymać przez najbliższe miesiące, jednak długotrwała korekta cen jest raczej mało prawdopodobna. – Odroczone zakupy mieszkań będą wcześniej czy później zrealizowane, a usamodzielnianie się osób z wyżu demograficznego z lat 80. oraz zwiększanie się liczby jednoosobowych gospodarstw domowych powinno utrzymać popyt na stosunkowo wysokim poziomie – czytamy w raporcie.
a. o. r., map
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA