fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ryczałtowcy odliczą VAT od wydatków związanych z używaniem auta

Przedsiębiorca płacący ryczałt może odliczać podatek naliczony od zakupów dotyczących używanego w działalności samochodu. Odliczenie to nie jest limitowane ilością faktycznie przejechanych kilometrów
– Jestem podatnikiem VAT, rozliczam się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy mogę odliczać VAT od zakupów (innych niż paliwa) dotyczących wykorzystywanego w działalności gospodarczej samochodu osobowego? – pyta czytelnik DF.Przedsiębiorcy opodatkowani według zasad ogólnych wykorzystujący w działalności gospodarczej samochody osobowe (niewprowadzone do ewidencji środków trwałych i inne niż leasingowane) powinni prowadzić tzw. ewidencję przebiegu pojazdu. Tylko wtedy ponoszone wydatki mogą być kosztem uzyskania przychodu (o ile oczywiście nie przekraczają kwoty będącej iloczynem liczby kilometrów faktycznego przebiegu i stawki za 1 km przebiegu).Podatnik opodatkowany jest jednak ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Nie musi zatem prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Jest jedynie zobligowany, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do posiadania i pr...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA