fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Gwiazdy prozy z Niemiec i USA

53. Międzynarodowe Targi Książki
Fotorzepa, Darek Golik
Pierwszego dnia 53. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie ogłoszono nominacje do najważniejszych literackich nagród w kraju.
Zaproszenie na imprezę przyjął jeden z najważniejszych pisarzy niemieckich Uwe Timm. W Polsce ukazała się jego proza "Na przykładzie mojego brata" – rozliczenie z nazistowską przeszłością rodziny. Timm weźmie udział w debacie poświęconej rocznicy studenckich protestów z 1968 r. O rewolcie napisał powieść "Rot", która odniosła w Niemczech znaczny sukces. Jej bohaterem jest mężczyzna, którego poznajemy w chwili śmierci. Potrącony przez samochód podczas przechodzenia na czerwonym świetle przypomina sobie życie, w którym tytułowa czerwień miała wiele znaczeń.
Wielbiciele sensacji przyjdą z pewnością na spotkanie z Robinem Cookiem, amerykańskim mistrzem thrillera medycznego, autorem wydanych u nas powieści "Dewiacja", "Śmiertelny strach" czy "Oznaki życia". Cook podejmuje temat zawodowej etyki lekarzy. Ostrzega, że zdobycze medycyny mogą zostać wykorzystane nie tylko w słusznych celach. Niestety, nie przyjadą najpopularniejsi u nas pisarze Izraela, który w tym roku jest gościem honorowym. Nie zobaczymy Amosa Oza ani Yoshuy. Wszystko przez niekorzystny dla Warszawy terminarz targów w Europie – musieliśmy rywalizować z prestiżowymi imprezami w Paryżu i Turynie, gdzie również honorowano Izrael.
Podczas targów ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Nike. Jury wskazało dziesięć książek prozatorskich, cztery tomy wierszy, pięć tomów esejów i jeden zbiór reportaży. Nike doczekała się konkurencji. Również wczoraj poznaliśmy 15 kandydatów do tegorocznej edycji Nagrody Literackiej Gdynia. Przyznaje się ją w trzech kategoriach: proza, poezja i esej. Na werdykt jury nie trzeba czekać do grudnia, jak to było w poprzednich latach. Zostanie on ogłoszony 14 czerwca.
Spośród wielu atrakcyjnych tytułów, jakie przygotowano na targi, hitami staną się naszym zdaniem trzy. Pierwszy to arcydzieło angielskiego reportera Bruce'a Chatwina "Pieśni stworzenia". Książka ukazuje się w nowym tłumaczeniu. Jest nie tylko pasjonującą relacją z wyprawy do Australii, ale przede wszystkim opowieścią o konieczności nieustannej wędrówki i o jej metafizycznym wymiarze. Kolejna pozycja to "Śmierć książki" – kontrowersyjny esej naszego redakcyjnego kolegi Łukasza Gołębiewskiego.
Publicysta przedstawia odważną wizję świata, w którym nie ma już miejsca dla drukowanej książki. Wreszcie "Chwile oderwane" Konstantego A. Jeleńskiego – wybór esejów i artykułów człowieka, którego Witold Gombrowicz uważał za idealne wcielenie nowoczesnego Polaka i Europejczyka.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA