fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Tomasz Gudzowaty laureatem Grand Press Foto

Autor: Tomasz Gudzowaty, Yours Gallery; Dzieci z prywatnej szkoły akrobatycznej w Wuqiao w Chinach. Grudzień 2007
www.grandpressphoto.pl
Zdjęciem Roku 2008 w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Prasowej Grand Press Photo została fotografia Tomasza Gudzowatego przedstawiająca dzieci z prywatnej szkoły akrobatycznej w Wuqiao w Chinach. W kategorii "sport" za fotoreportaż drugą nagrodę wręczono Bartoszowi Sadowskiemu z "Rzeczpospolitej".
Zdjęcie Roku przedstawia uczniów szkoły gimnastycznej w Szanghaju podczas ćwiczeń na drążku. Gudzowaty otrzymał także pierwszą i drugą nagrodę za zdjęcia pojedyncze w kategorii "sport" oraz pierwszą nagrodę w tej samej kategorii za fotoreportaż, z którego pochodzi Zdjęcie Roku.
- Kiedy robię zdjęcie, moim celem jest, by zapadało ono w pamięć, żeby poruszało, żeby rzeczywiście oddawało atmosferę miejsca, tego, czym zajmują się bohaterowie na nim przedstawieni, żeby odbiorca poczuł z nimi jakąś relację i więź - powiedział Gudzowaty. Grand Press Photo 2008 to konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych i freelancerów (tzw. wolnych strzelców). Do tegorocznej edycji zgłoszono prawie 5 tys. zdjęć. Prace były oceniane w kategoriach: "wydarzenia", "ludzie", "życie codzienne", "sport" oraz "przyroda" - osobno zdjęcia pojedyncze, osobno fotoreportaże. Do finału jury zakwalifikowało 148 fotografii - 55 pojedynczych i 15 fotoreportaży.
Co roku przewodniczącym jury konkursowego jest zwycięzca prestiżowego światowego konkursu dla fotoreporterów - World Press Photo. W tym roku był to amerykański fotoreporter Eric Grigorian, zwycięzca World Press Photo 2003. W jury zasiedli także Wojciech Druszcz ("Polityka"), Chris Niedenthal, Krzysztof Wójcik (Polska Agencja Fotografów Forum) i Piotr Wójcik ("Gazeta Wyborcza").              
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA