fbTrack

Sądownictwo

Krauze kradł samochody?

Ryszard Krauze
Fotorzepa, Rob Robert Gardziński
Ryszard Krauze był podejrzewany o udział w kradzieżach samochodów w Europie Zachodniej i współpracę z grupą przestępczą Nikodema Skotarczaka - poinformował tygodnik "Wprost", który dotarł do teczki Krazuego zachowanej w IPN.
W IPN zachowały się akta paszportowe biznesmena. Krauze w 1986 r. zwrócił się o wydanie paszportu na wyjazd służbowy do RFN. Zgody nie dostał. W uzasadnieniu decyzji ppłk Władysław Sikorski, naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, napisał, że Krauze jest „podejrzany o współudział w kradzieżach samochodów na szkodę obywateli państw Europy Zachodniej w grupie przestępczej Nikodema Skotarczaka".
Krauze odwołał się od decyzji wstrzymania mu paszportu, ale jego wniosek został odrzucony. „Z uwagi na prowadzone śledztwo" – czytamy w dokumencie, pod którym tym razem podpisał się śledczy Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego MSW. Na początku stycznia 1987 r. Krauze po raz kolejny poprosił Ministerstwo Spraw Wewnętrznych o wydanie paszportu. W jego sprawie interweniowała wówczas centrala handlu zagranicznego Polservice, w której Krauze pracował. Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Gdańsku anulował zakaz opuszczania kraju i zgodził się na wydanie dokumentu.
- Ryszard Krauze nie uczestniczył w żadnej działalności przestępczej. Nie były mu stawiane tego typu zarzuty. W 1987 roku więcej osób dostawało odmowy niż paszporty. Ryszard Krauze nie zna powodów dla których nie otrzymał paszportu – powiedział tygodnikowi Krzysztof Król, rzecznik prasowy Prokom Investments.
Źródło: wprost.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL