fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

PKB Szwecji wzrośnie o 3,5 proc. w 2015 r. oraz o 3,7 proc. w 2016.

Bloomberg
Szwecja wchodzi w okres intensywnego ożywienia gospodarczego – twierdzi Narodowy Instytut Badań nad Gospodarką (NIER) w najnowszym raporcie.

W ocenie rządowej agencji, najbliższa przyszłość będzie okresem dynamicznego wzrostu gospodarczego Szwecji. Jak wskazują analitycy Instytutu, PKB kraju wzrośnie o 3,5 proc. w 2015 r. oraz o 3,7 proc. w 2016.

Dynamiczny wzrost pozwoli ponadto na dalszą redukcję deficytu budżetowego. Analitycy NIER twierdzą, że w sprawozdaniu za 2015 r. władze w Sztokholmie będą mogły się pochwalić 1,1 proc. nadwyżką i utrzymają ten wynik także w 2016 r.

Jedną z nielicznych statystyk, której wartość w przedstawionej analizie ma spaść, jest stopa bezrobocia. W 2015 r. wskaźnik spadnie do poziomu 7,4 proc., a w 2016 do 6,8 proc.

Co będzie napędzało wzrost PKB w Szwecji? W ocenie ekspertów NIER przyczyny należy się doszukiwać w dwóch czynnikach. Pierwszy z nich to masowa imigracja, którą zmusi władze do większych wydatków socjalnych co przełoży się na skok statystyk w krótkim terminie.

Drugi czynnik to obecna polityka Riksbanku, banku centralnego, utrzymywania niskich stóp procentowych. W efekcie mamy tani pieniądz, który napędza popyt wewnętrzny. Dodatkowy niskie stopy to niski kurs korony, co w połączeniu coraz mocniejszym w Europie klimatem prozakupowym sprawia, że szwedzki eksport nie ma trudności ze znalezieniem klientów.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA