fbTrack

Biznes

OPEC oskarża producentów biopaliw

Kraje eksportujące ropę obwiniają biopaliwa o głód na świecie
Fotorzepa, MW Michał Walczak
Kraje eksportujące ropę obwiniają biopaliwa o głód na świecie. Wspiera je Wielka Brytania, która chce, aby UE złagodziła ekologiczne limity
Alternatywne paliwa silnikowe nie rozwiążą problemu wysokich cen na światowym rynku ropy naftowej – przekonywali podczas forum energetycznego w Rzymie przedstawiciele koncernów naftowych. Producenci ropy z Ameryki Łacińskiej dziś w Brasilii wręcz domagali się zaprzestania produkcji biopaliw, bo ich zdaniem są przyczyną głodu na świecie.
– Nie gadajcie głupot, na miłość boską. Żywność jest droga, bo świat nie był przygotowany, że tyle milionów Chińczyków, Hindusów, Afrykańczyków, Brazylijczyków i innych Latynosów będzie chciało jeść – złościł się na konferencji prasowej prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva. Odpierał tym samym zarzuty Jeana Zieglera z ONZ, który nazwał produkcję biopaliw "zbrodnią przeciwko ludzkości". – Krytycy biopaliw zapominają o tym, że wysokie ceny ropy naftowej także mają wpływ na drożyznę na rynkach rolnych, bo windują ceny nawozów sztucznych – dodał prezydent Brazylii.– O brak żywności na świecie nie można winić ropy naftowej, tylko biopaliwa – bronił stanowiska nafciarzy w Rzymie minister ropy Kataru Abdullah al Attijah. Sam OPEC jednak nie spieszy się ze zwiększaniem produkcji. – Moce wydobywcze kartelu wzrosną o 5 mln baryłek dziennie do 2012 r. i o 9 mln do 2020 r. – ogłosił sekretarz generalny kartelu Abdullah al Badri. Teraz jest to ok. 32 mln baryłek dziennie.
Sprawie postanowił się przyjrzeć brytyjski rząd, który zamierza sprawdzić, w jakim stopniu boom na biopaliwa odpowiada za drożyznę na światowych rynkach rolnych. Nie czekając na wyniki analiz, premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown zapowiedział na miniszczycie żywnościowym w Londynie, że jego kraj wystąpi do Unii Europejskiej z apelem o rezygnację z ambitnego celu 10-procentowego udziału biopaliw w podaży paliw silnikowych w roku 2020. Ten cel Bruksela potwierdziła w ostatni poniedziałek. Na razie bogate kraje chcą złagodzić kryzys żywnościowy, wysyłając żywność tam, gdzie jej brakuje. Zdaniem Gordona Browna, którego rząd uczestniczy w tej akcji, to nie rozwiąże problemów, bo trzeba przede wszystkim wyhodować takie odmiany upraw, które są w stanie dać plony nawet w najtrudniejszych warunkach.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL