fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Hamas gotowy na pokój z Izraelem?

Radykalne palestyńskie ugrupowanie jest gotowe zaaprobować pokój z Izraelem. Warunkiem ma być jednak zgoda wszystkich Palestyńczyków wyrażona w referendum. Takie sensacyjne informacje ogłosił były prezydent USA Jimmy Carter.
Przebywa on na Bliskim Wschodzie, gdzie odbył szereg spotkań z przedstawicielami Hamasu. – Powiedzieli mi, że zaakceptują palestyńskie państwo w granicach z 1967 roku. Że zaakceptują prawo Izraela do życia w pokoju obok nich – powiedział Carter.
Jeżeli to prawda, byłaby to diametralna zmiana stanowiska Hamasu. Do tej pory nie dopuszczał nawet myśli o uznaniu państwa Izrael i zapowiadał utworzenie państwa palestyńskiego na terenie historycznej Palestyny. Hamas zapowiadał również, że nie uzna żadnych ustaleń pokojowych zawartych pomiędzy Izraelem a prezydentem Abbasem z ruchu Fatah. Ostatnio jednak pojawia się coraz więcej sygnałów, że Hamas jest gotowy włączyć się w proces pokojowy. – Należy mu na to pozwolić – uważa Jimmy Carter. Zdania tego nie podzielają jednak ani USA, ani Izrael, które uznają Hamas za organizację terrorystyczną.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA