fbTrack

Banki

Zwolnień w Citi ciąg dalszy

Amerykański gigant zakończył pierwszy kwartał tego roku ponad 5 mld dolarów straty
Nie jesteśmy zadowoleni z wyników finansowych za ostatni kwartał – mówił wczoraj na konferencji Vikram Pandit, prezes Citigroup. Jednocześnie przyznał, że jego wiara w przyszłość tej instytucji jest „ekstremalnie wysoka”.
Citigroup miał w pierwszym kwartale 5,1 mld dolarów straty (czyli o 260 mln więcej od prognoz analityków), podczas gdy dokładnie rok temu ówczesny prezes prezentował podobną liczbę. Wtedy chwalił się jednak 5 mld dolarów zysku. Słaby wynik w zakończonym kwartale to skutek m.in. strat na inwestycjach w papiery oparte na amerykańskich kredytach hipotecznych. Z tego względu bank utworzył rezerwy na kwotę 15 mld dolarów. Lepiej od oczekiwań wypadły za to przychody, które spadły o 46 proc., licząc rok do roku, i wyniosły 13,2 mld dolarów. Analitycy prognozowali, że wyniosą one 11,1 mld dolarów.
Co ciekawe, rynek dobrze przyjął raport o wynikach Citigroup i kurs akcji banku poszedł w górę, ciągnąc za sobą wzrost w całym sektorze finansowym. – Przychody w pierwszym kwartale okazały się lepsze od oczekiwań. Dla rynków to całkiem dobra wiadomość – powiedział agencji Reuters Mark Foulds z Tradindex w Londynie. 5,1 mld dol. wyniosła strata Citigroup, potężnej amerykańskiej instytucji finansowej, za I kwartał 2008 r. Citigroup ogłosił, że zredukuje zatrudnienie o 13,2 tys. pracowników, włączając w to 4,2 tys. osób, które zostały zwolnione już w styczniu tego roku. Vikram Pandit powiedział wczoraj, że 1,3 tys. pracowników przestało pracować w pionie bankowości inwestycyjnej. Bank ogłosił, że kolejne 9 tys. pracowników zostanie zwolnionych w przyszłym roku, wśród nich 7 tys., które dziś pracują w pionie bankowości konsumenckiej. Citigroup na koniec marca tego roku zatrudniał na całym świecie 369 tys. osób. Złe wyniki finansowe grupy już w 2007 r. miały negatywny wpływ na polską spółkę Citi, czyli na Bank Handlowy. Bank w końcu marca podał, że zwolni 490 osób z liczącej 5,8 tys. osób załogi. Jednocześnie do końca roku powstanie 390 nowych stanowisk, z czego 250 w centrach rozliczeniowych w Warszawie, Olsztynie i Łodzi. Czy ogłoszone wczoraj wyniki Citi mogą zmienić plany dotyczące liczby zwalnianych w Polsce pracowników? – Nie, strategiczne zmiany, które ogłosiliśmy kilka tygodni temu, czyli zwiększenia efektywności i reorganizacji zatrudnienia, wdrażamy zgodnie z przyjętymi wcześniej założeniami – mówi Paweł Zegarlowicz, rzecznik prasowy Banku Handlowego.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL