fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Studenci bez prawa do leczenia - eWUŚ uznaje ich za nieubezpieczonych

Fotorzepa
Setki tysięcy uczniów i studentów eWUŚ pokazuje jako nieubezpieczonych.

Ponad 600 tysięcy  młodych Polaków, w wieku od 18 do 26 lat nie ma potwierdzonego prawa do bezpłatnego leczenia. Chodzi głównie o uczniów i studentów. Tak wynika z najświeższych danych centrali NFZ. Tyle też osób eWUŚ pokazuje na czerwono.

-      Niepokoi nas fakt, że w tej grupie  znaczące miejsce zajmują osoby młode, uczące się i studiujące. Podczas spotkań w Ministerstwie Zdrowia wielokrotnie podkreślaliśmy, że jeszcze więcej uwagi należy poświęcić pracom dotyczącym rozwiązania problemu zgłaszania do ubezpieczenia  młodzieży uczącej się od 18 do 26 roku życia, a pojawiającej się w  Centralnym Wykazie Ubezpieczonych  jako nieuprawnionej- mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Podkreśla, że lekarze rodzinni od lat wnioskują  o wprowadzenie weryfikacji ubezpieczenia młodych ludzi poprzez przez uczelnie. Wymaga to zmian legislacyjnych, ale i organizacyjnych w zakresie informatyzacji uczelni.

- Wiążemy nadzieję  z faktem, że resort zdrowia pozytywne zaopiniował   rozwiązania polegające na tym, że do weryfikacji ubezpieczenia młodych ludzi będzie program POL-on – wyjaśnia Bożena Janicka.

Dla lekarzy rodzinnych kolejną niepokojącą kwestią jest też perspektywa braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych po 2017 roku przez prawie 2 tysiące lekarzy rodzinnych. Zgodnie z przepisami  2017 roku mają wygasnąć deklaracje  złożone przed 2007 rokiem do lekarzy pierwszego kontaktu, którzy obecnie nie posiadają  wymaganych specjalizacji

- W ciągu zaledwie 2 lat zapewne nie wykształci się odpowiednia kadra lekarska, dlatego konieczne są zmiany legislacyjne. Chcemy wydłużenia ustawowego terminu o kolejne 10 lat lub bez wyznaczania konkretnej daty. Inaczej podstawowa opieka zdrowotna nie będzie sprawnie funkcjonować a pacjentom pogorszy się dostęp do lekarza rodzinnego- mówi Bożena Janicka

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA