fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Facebook podniósł wynagrodzenia swoich podwykonawców do 15 dolarów na godzinę

Bloomberg
Facebook jest kolejną spółką technologiczną, która włączyła się w ogólnokrajową kampanię w USA na rzecz podniesienia płacy minimalnej. Portal społecznościowy podniósł wynagrodzenia swoich podwykonawców do 15 dolarów na godzinę.

Podwyżki obejmą wszystkich pracowników pracujących dla firm wykonujących prace zlecone dla Facebooka, np. bufetach i stołówkach lub sprzątaczy. Podwykonawcom ma także przysługiwać co najmniej 15 dni płatnych wakacji oraz 4000 dolarów świadczenia na nowe dziecko, jeśli pracownik nie korzysta z urlopu rodzinnego. O decyzjach Facebooka poinformowała na swoim blogu szefowa operacji bieżących firmy Sheryl Sandberg.

W pierwszej kolejności Facebook zwiększył płace dla niektórych pracowników centrali spółki w Menlo Park w Kalifornii. Podwyżki mają stopniowo objąć wszystkich podwykonawców Facebooka, pod warunkiem, że ich firmy zatrudniają w USA co najmniej 25 osób. Spółka odmówiła podania szczegółowych danych dotyczących zarówno liczby podwykonawców, jak i nazw spółek, które podpisały z nią kontrakty. Podobne kroki podjął w ubiegłym roku Google, który podwyższył minimalną płace do 15 dolarów na godzinę dla wszystkich pracowników wykonujących zajęcia nie wymagające wyższych kwalifikacji – kierowców autobusów, pracowników ochrony, czy pracowników stołówek. Objęto ich także ubezpieczeniem zdrowotnym.

W Kongresie USA i w wielu stanowych legislaturach toczy się obecnie debata na temat podwyższenia płacy minimalnej. Federalna płaca minimalna wynosi obecnie 7.25 dolara na godzinę, ale poszczególne stany mogą wyznaczać ją na wyższym poziomie. W ostatnich tygodniach podwyżki płac dla swoich pracowników zapowiedziały takie spółki jak Walmart, Costco, Starbucks, czy McDonald's.

Ostatnią decyzję Facebooka powitał z zadowoleniem Biały Dom, związki zawodowe i organizacje walczące o prawa rodziny.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA