fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Edukacja finansowa Amerykanów pozostawia wiele do życzenia

Bloomberg
Amerykańscy studenci college'ów mają blade pojęcie na temat zarządzania swoimi pieniędzmi. Większość z nich jest w stanie odpowiedzieć poprawnie na jedną trzecią pytań dotyczących edukacji finansowej.

Takie wyniki przyniosły wyniki ankiety "Money Matters on Campus" sponsorowane przez edukacyjny portal finansowy Higher One oraz technologiczny portal EverFi. Zbadano studentów pierwszego roku czteroletnich studiów. "Większość studentów przed college'em nie planuje własnego budżetu ani nie muszą się przejmować spłacaniem długów. A większość nawyków finansowych wynika z doświadczenia. Dlatego rezultaty badań są rozczarowujące, ale nie nieoczekiwane" – uważa Tom Arnold profesor finansów na University of Richmond.

Badania wykazały więc, że osoby, które musiały własne rachunki bieżące połączone z możliwością wypisywania czeków posiadały większą wiedzę od osób, które w szkole średniej wybierały zajęcia z finansów. Mimo to zaledwie 39 proc. badanych planuje swój budżet podczas studiów. 12 proc. przyznaje się, że nie sprawdza stanu konta ze zwykłego strachu.

"Jest zadziwiające, że nasz system edukacyjny kształci młodych dorosłych ludzi w takich dziedzinach jak matematyka, umiejętność czytania, nauki ścisłe, czy edukacja seksualna ale nie przygotowuje ich w dziedzinie, w której będą musieli podejmować decyzje, decydujące o ich życiu – zarządzaniu pieniędzmi" – uważa Gary Herman, prezes nie nastawionego na zysk serwisu internetowego ConsolidatedCredit.org.

W tej sytuacji ciężar edukacji finansowej spoczywa przede wszystkim na rodzicach. Tu jednak często panuje milczenie. "Biorąc pod uwagę generalny brak oszczędności emerytalnych oraz na wypadek nagłych sytuacji życiowych studenci college'ów nie mają zbyt wielu dobrych wzorców do naśladowania" – dodaje profesor Arnold.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA