fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Hollande, trzy lata tragedii

6 maja 2012 r. Francois Hollande świętował zwycięstwo wyborcze. Dziś jest najbardziej niepopularnym przywódcą Piątej Republiki.

Aż 86 proc. Francuzów źle ocenia bilans głowy państwa. Najbardziej zaważyła na tym sytuacja na rynku pracy. Hollande obiecał, że obniży liczbę osób pozostających bez pracy. Ale za jego kadencji ich ilość wzrosła o prawie 18 proc., do 5,3 mln osób (jeśli uwzględnić tych, którzy z konieczności pracują na pół etatu). Prezydent zapowiedział, że jeśli bezrobocie rzeczywiście nie zacznie w końcu spadać, nie będzie starał się o reelekcję w 2017 r.

Porażkę Hollande poniósł także gdy idzie o reformę systemu fiskalnego. Musiał wycofać się z 75-procentowego podatku dla osób zarabiających ponad 1 mln euro rocznie: Trybunał Konstytucyjny uznał, że to konfiskata majątku. Nie udało mu się także wprowadzić podatku od zatruwania środowiska.

Kadencja Hollande'a to czas wielu afer. Jedną z nich było wykrycia tajnych szwajcarskich kont ministra ds. budżetu Jerome'a Cahuzaca, na których ukrywała oszczędności przed fiskusem. Prezydentowi nie udało się uratować przed zamknięciem huty we Florange, co było kluczową obietnicą wyborczą. Wpadkę Pałac Elizejski zaliczył przy okazji deportacji Romów: prezydent obiecał, że przyjmie Leonardę, dziewczynkę, która została zabrana przez policję wprost ze szkoły i której los media szeroko opisywały. Ale bez rodziców. Leonarda z oferty nie skorzystała.

W styczniu 2014 r. tygodnik „Closer" ujawnił, że prezydent po nocach wyjeżdża na skuterze do kochanki, aktorki Julie Gayet. Po tej aferze prezydent rozstał się ze swoją oficjalną partnerką, Valerie Trierweiler. Taki bilans spowodował załamanie notowań Partii Socjalistycznej: w ostatnich wyborach departamentalnych kilka tygodni temu otrzymała ona zaledwie 14,7 proc. głosów, o wiele mniej, niż konserwatywna UMP ale także populistyczny Front Narodowy. Aby ratować sytuację prezydent zmienił premiera: został nim liberalny i dynamiczny Manuel Valls. Ale zainicjowane przez niego reformy osłabiły rząd, który opuścili Zieloni. Nawet w ramach Partii Socjalistycznej powstała wpływowa grupa buntowników. Kontrowersyjna okazała się także kluczowa reforma obyczajowa Hollande'a: legalizacji małżeństw homoseksualnych wraz z adopcją dzieci.

Znacznie lepszy jest bilans Hollande'a zagranicą, gdzie doprowadził do znacznego zbliżenia z Polską. Francja interweniowała także przeciw Islamistom w Afryce. Była gotowa uderzyć w reżim Baszara Assada w Syrii, ale z tej inicjatywy wycofał się Barack Obama.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA