fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo karne

Ostrzejsze kary za pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu

www.sxc.hu
Za zaplanowanie akcji wprowadzenia do obrotu pieniędzy z nielegalnych źródeł będzie groziło do trzech lat więzienia.

Minister sprawiedliwości przygotował zmiany w kodeksie karnym, które mają dostosować polskie prawo do unijnych przepisów. Chodzi generalnie o zaostrzenie odpowiedzialności oraz kar za pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.

Autorzy nowelizacji proponują też zmiany w art. 299 kodeksu karnego, który reguluje sprawy praniaa pieniędzy. Chcą dodać paragraf 6 do art. 299, który przewiduje do trzech lat więzienia dla tych, którzy będą czynić przygotowania do tego przestępstwa.

Zmienić ma się także przepis 310 k.k. dotyczący fałszowania pieniędzy. Tym, którzy mają zamiar podrabiać, przerabiać pieniądze, znaki pieniężne, środki płatnicze, zanim trafią do obiegu, grozić będzie nie mniej niż pięć albo 25 lat pozbawienia wolności. Ten przepis ma zacząć obowiązywać już 26 maja tego roku.

W myśl nowelizacji od dwóch do 12 lat więzienia ma grozić tym, którzy będą gromadzić, przekazywać lub oferować pieniądze, papiery wartościowe, prawa majątkowe lub inne ruchomości lub nieruchomości na finansowanie terroryzmu. Taka sama kara czeka tych, którzy zdecydują się przekazać majątek zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się taką działalnością. Zmiany mają pozwolić na postępowania karne w sprawach o pranie pieniędzy od najwcześniejszego stadium i zdecydowanie uprościć postępowanie dowodowe.

etap legislacyjny: trafi do Rady Ministrów

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA