fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Dachau po wyzwoleniu (Galeria)

Obóz koncentracyjny w Dachau po wyzwoleniu w 1945 r.
IPN
Minęła 70. rocznica od wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau przez żołnierzy amerykańskich.

W uroczystościach rocznicowych uczestniczyło tysiące pielgrzymów z Polski i Niemiec, w tym 40 polskich biskupów. Uroczystej Mszy św. z tej okazji w Kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa na terenie byłego obozu współprzewodniczyli metropolita Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx i metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.

Msza była odprawiana w intencji wielu męczenników. Przypomnijmy, że aż 50 kapłanów beatyfikowanych przez Jana Pawła II w 1999 r. w Warszawie poniosło męczeńską śmierć właśnie w tym obozie. Eucharystię sprawowano po polsku, niemiecku i łacinie.

Obóz koncentracyjny w Dachau powstał w 1933 roku, w kilka tygodni do dojściu do władzy Adolfa Hitlera. Początkowo więziono w nim głównie politycznych przeciwników Hitlera. Później do obozu zaczęli trafiać Żydzi, a w czasie wojny także więźniowie z okupowanych krajów, w większości Polacy. W grupie tej znalazło się prawie trzy tysiące duchownych katolickich, najwięcej z Polski.

KL Dachau działał do końca kwietnia 1945, gdy został wyzwolony przez wojska alianckie. Więziono tam ok. 250 tysięcy osób, zamordowano 148 tysięcy.

Z tej okazji Instytut Pamięci Narodowej opublikował na swoim portalu pamiec.pl unikalne zdjęcia wykonane po wyzwoleniu obozu, które znajdują się w zasobach Instytutu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA