fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Brytyjskie nie dla rosyjskiej spółki

Londyn nie chce rosyjskich pieniędzy
Fotorzepa/Urszula Lesman
Spółka kontrolowana przez najbogatszego Rosjanina nie dostała zgody na działanie w Wielkiej Brytanii. Ma pół roku na sprzedaż aktywów

Miliarder Michaił Fridman (Alfa bank - największy prywatny bank Rosji) musi sprzedać dziesięć gazowych złóż na Morzu Północnym, by kontrolowana przezeń firma LetterOne uniknęła sądowej sprawy z pozwu brytyjskiego rządu. Wcześniej władze zablokowały transakcję, argumentując, że Fridman i jego partnerzy mogą trafić na listę objętych sankcjami, co zagraża dostawom gazu z tych złóż.

W poniedziałek minister energetyki Ed Davey oświadczył, że powiadomił DEA UK (spółka zależna LetterOne, mająca licencje na złoża Morza Północnego) o zamiarze odebrania praw do wydobycia, jeżeli firma nie zostanie sprzedana innemu inwestorowi.

„Zgodnie z warunkami licencji Dea UK i Letter One mają trzy miesiące na zmianę właściciela, ale przedłużyliśmy ten czas do pół roku" - cytuje ministra gazeta Kommersant.

DEA prowadzi wydobycie w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Efgipcie i danii. Do tego prowadzi prace poszukiwawcze w wielu krajach oraz zarządza magazynami gazu w Niemczech. W 2014 r wydobycie firmy wyniosło 5,9 mld m3 a przychody 2,1 mld euro. LetterOne w marcu kupił za 5 mld euro DEA od koncernu niemieckiego RWE.

Zdaniem rosyjskich analityków władze brytyjskie działają w gorączce przedwyborczej (7 maja wybory do parlamentu). I dlatego po tej dacie przestaną się sprawą interesować i Fridman zachowa swoje aktywa.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA