fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Aplikacje/egzaminy

Komornicy z aplikacją do szacowania wartości pojazdów

www.sxc.hu
Komornicy sądowi będą mieli dostęp do specjalnej aplikacji, która pozwoli na szacowanie wartości pojazdów.

Krajowa Rada Komornicza w porozumieniu z firmą DEKRA Polska wprowadza dedykowany program komputerowy na potrzeby komorników sądowych. Umożliwi on szacowanie wartości pojazdów w trakcie czynności zajęcia, z uwzględnieniem ich stanu technicznego.

– Bez wątpienia takie narzędzie umożliwi sporządzenie on-line wstępnego oszacowania wartości pojazdu, co w efekcie usprawni postępowanie egzekucyjne i pozwoli na obniżenie kosztów postępowania dla stron - tłumaczy prezes Krajowej Rady Komorniczej Rafał Fronczek.

Program w prosty i łatwy sposób pozwoli komornikowi samodzielnie oszacować wartość pojazdu obniżając przy tym koszty. Obecnie, komornik przy wycenie pojazdów posiłkuje się różnymi źródłami, a gdy ma wątpliwości, co do wartości zajmowanej rzeczy powołuje biegłego do wyceny. Podobnie jest gdy dłużnik kwestionuje prawidłowość wyceny przy zajęciu. Wynagrodzenie biegłego ponosi ostatecznie dłużnik, a jeżeli egzekucja okaże się bezskuteczna koszty te obciążają wierzyciela.

Dzięki tej aplikacji komornik oraz obecne przy czynności strony, będą mogli poznać szacunkową wartość pojazdu. Dodatkowo w aplikacji wprowadzono też możliwość przesłania zlecenia bezpośrednio do Rzeczoznawcy DEKRA, w przypadku czynności egzekucyjnych dot. skomplikowanych obiektów. Wykluczy to możliwość niewłaściwego ich oszacowania.

Aplikacja dostępna będzie na urządzenia mobilne, co pozwoli na wycenę podczas czynności. Komornicy rozpoczną korzystanie z programu już w pod koniec kwietnia.

Źródło: Krajowa Rada Komornicza
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA