fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mieszkaniowe

Ile za nowe duże mieszkanie

Osiedle Śródmieście Wilanów w Warszawie
Materiały Inwestora
Hitem sprzedaży są nadal mieszkania dwupokojowe. Czy duże lokale to luksus dla nielicznych?

- Większe mieszkania kupuje znacznie mniej osób niż lokale z dwoma pokojami - podkreśla Kamil Niedźwiedzki, analityk Dompress.pl. Portal sprawdził, kto wybiera duże lokale. Analitycy zapytali firmy, czy cena mkw. mieszkań o powierzchni ponad 60 mkw. jest niższa i w jakich inwestycjach duże lokale cieszą się największym powodzeniem. Oto sonda tego serwisu:

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska:

Zainteresowanie większymi mieszkaniami zależy przede wszystkim od rodzaju inwestycji, jej lokalizacji, a także etapu sprzedaży danego projektu. Zgodnie z naszymi przewidywaniami z bardzo dużym zainteresowaniem spotkała się oferta mieszkań trzypokojowych w inwestycji Staffa 9 w Warszawie.

Także w projekcie Kolska od Nowa już na początku sprzedaży zgłaszali się do nas klienci poszukujący dużych mieszkań o powierzchni ponad 100 mkw. Popyt na większe mieszkania powoli rośnie. Trend ten w dłuższej perspektywie na pewno będzie przybierał na sile. Jest to jednak proces długofalowy, związany bezpośrednio ze wzrostem zamożności społeczeństwa.

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp:

W ostatnich miesiącach klienci zdecydowanie bardziej interesują się większymi metrażami mieszkań. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem zdolności nabywczej, która jest efektem kolejnych obniżek stóp procentowych wpływających na oprocentowanie kredytów.

Zainteresowanie lokalami trzy -, i czteropokojowymi widać przede wszystkim w inwestycjach, gdzie odbiorcami mieszkań są rodziny. Bogatą ofertę rodzinnych mieszkań mamy m.in. w Małej Pradze i na Osiedlu Przy Promenadach w Warszawie, Osiedlu Graniczna i Dolinie Piastów we Wrocławiu oraz w Słonecznym Miasteczku w Krakowie.

Inwestycje w centrach miast przyciągają z kolei głównie inwestorów kupujących mieszkania na wynajem. Ta grupa klientów jest zainteresowana mniejszymi, funkcjonalnymi lokalami kompaktowymi. Takie mieszkania oferujemy na przykład w krakowskiej inwestycji Osiedle Grzegórzecka 77.

Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord:

Z naszych obserwacji wynika, że liczba klientów poszukujących większych mieszkań rośnie. Mieszkanie trzy, - czteropokojowe nie jest luksusem, ale naturalnym wyborem rodzin z dziećmi. Dlatego w każdym naszym projekcie przeznaczamy od 30 do 40 proc. powierzchni pod takie właśnie mieszkania.

We wszystkich osiedlach oferujemy lokale o zróżnicowanej powierzchni. Pozwala to klientom dobrać najbardziej odpowiedni lokal. Ceny mieszkań trzy- i czteropokojowych przedstawiają się szczególnie korzystanie na tle całej oferty, ponieważ stawka za metr jest zwykle istotnie niższa niż mniejszych mieszkań.

Stąd też większe mieszkania są częściej objęte programem dopłat "Mieszkanie dla młodych", bo wyznaczony limit dotyczy ceny metra. Trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 65 mkw. w olsztyńskim projekcie Tęczowy Las oferujemy w cenie 266 tys. zł. W warszawskim Wilanowie, w projekcie Śródmieście Wilanów, podobne mieszkanie z dopłatą w ramach programu "MdM" można kupić w cenie od 364 tys. zł.

Wojciech Stisz z Barc Warszawa:

Na większe mieszkania decydują się przede wszystkim rodziny z dziećmi. W położonej przy lesie inwestycji Tarasy Dionizosa w Warszawie, którą zazwyczaj wybierają tacy klienci, mieszkania trzypokojowe oferujemy w cenie od 309 tys. zł. Mieszkania czteropokojowe kupują głównie osoby, które chcą polepszyć swoje warunki życia, zmieniając lokal na większy.

Cztery pokoje w naszym projekcie przy ul. Winorośli można mieć już za ponad 386 tys. zł. Kilka ostatnich mieszkań trzy- i czteropokojowych możemy jeszcze zaoferować w oddanym do użytkowania budynku w tej inwestycji, w cenie od 5,5 tys. zł za mkw.

Michał Witkowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Atlas Estates:

Klienci niezmiennie najchętniej kupują mieszkania dwupokojowe, a popyt na te większe jest skromniejszy. Pozytywnym sygnałem jest natomiast zmiana trendu demograficznego. Rok 2014 był według GUS pierwszym od wielu lat, kiedy przyrost naturalny był dodatni. Jeśli ta tendencja się utrzyma, większa liczba rodzin będzie potrzebować dużych mieszkań.

Większość ich nabywców to rodziny z dziećmi. Dla nich ważne jest bezpieczne, zielone i zaciszne otoczenie. Doceniają też place zabaw na terenie osiedla oraz bliskość przedszkola lub szkoły. Tego typu oferty przyciągają chętnych, co potwierdziła wyjątkowo szybka sprzedaż większych mieszkań w naszym projekcie Apartamenty przy Krasińskiego na warszawskim Żoliborzu, którego drugi etap właśnie przygotowujemy.

Większe lokale są najczęściej objęte atrakcyjnymi promocjami. Przykładem może być trzypokojowe mieszkanie w naszym innym stołecznym projekcie - ConceptHouse Mokotów.

W tej inwestycji oferujemy lokal z wykończeniem zaprojektowanym przy współpracy z architektem wnętrz, gratisowym miejscem garażowym oraz z rabatem w wysokości 45 tys. zł.

Anna Sitnik, dyrektor sprzedaży w firmie Dolcan:

W inwestycjach bliżej centrum miasta powodzeniem cieszą się mniejsze metraże. Klienci decydujący się na tego typu lokale najczęściej reprezentują styl życia, który jest ściśle związany z miejskim otoczeniem. Poszukują mieszkań centralnie położonych lub blisko miejsca pracy, które zapewnią im dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej.

Wzrost zainteresowania dużymi metrażami obserwujemy w naszych inwestycjach bezczynszowych, położonych na obrzeżach Warszawy, a także w projektach znajdujących się na Białołęce i Targówku oraz na osiedlu domów jednorodzinnych Wellhome Zacisze.

Mieszkania bezczynszowe są kompromisem pomiędzy własnym domem a mieszkaniem. Na takie rozwiązanie najczęściej decydują się pary, rodziny z dziećmi, dla których ważna jest bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych.

Tego typu inwestycje z własnym ogrodem oferują większą przestrzeń w przystępnej cenie. W ukończonej inwestycji mieszkań bezczynszowych Kamyk Zielony na warszawskiej Białołęce czekają na klientów promocje. Mieszkanie z poddaszem o łącznej powierzchni 160 mkw. (cena katalogowa 530 tys. zł) kosztuje teraz 440 tys. zł.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor pionu marketingu i sprzedaży w J.W. Construction:

Mieszkania trzypokojowe cieszą się większym zainteresowaniem przede wszystkim wśród osób planujących założenie rodziny lub par z dzieckiem. W przypadku mieszkań większych niż dwupokojowe cena za metr jest często niższa. Tak jest np. w naszej inwestycji Oaza Piątkowo w Poznaniu.

Duże mieszkania z naszej oferty największym zainteresowaniem cieszą się na osiedlu Bliska Wola przy ulicy Kasprzaka w Warszawie. Ich duży wybór zapewnimy także w kolejnym etapie inwestycji. Lokale o metrażu powyżej 65 mkw. mamy także do zaoferowania na osiedlu Zielona Dolina na warszawskiej Białołęce, w cenie od niespełna 4,4 tys. zł za mkw.

Katarzyna Żarska z firmy Marvipol:

W ostatnich miesiącach można zauważyć wzrost zainteresowania lokalami trzypokojowymi. W ofercie mamy gotowe trzypokojowe mieszkania o powierzchni do 60 mkw. w warszawskiej inwestycji ArtEco, w cenie ok. 500 tys. zł i te sprzedają się najszybciej. Mieszkania czteropokojowe wciąż stanowią niewielki procent sprzedanych lokali i znacznie dłużej czekają na nabywców.

Magdalena Rurarz, dyrektor działu sprzedaży i marketingu w Victoria Dom:

Spore zainteresowanie mieszkania trzy- i czteropokoje budzą szczególnie w naszych warszawskich inwestycjach Ogrody Targówek i Osiedle Classic. Klienci najczęściej pytają o mieszkania czteropokojowe o powierzchni 60-65 mkw.

W Ogrodach Targówek duże lokale już się sprzedały. W Osiedlu Classic mieszkania w większych metrażach (60-70 mkw.) w znacznej części także znalazły już nabywców. Oferujemy je w cenie od niespełna 5,7 tys. zł za mkw.

Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service:

Lokale o powierzchni ponad 60 mkw. cieszą się powodzeniem głównie wśród młodych małżeństw z dziećmi, które zmieniają mieszkanie na większe oraz wśród osób w średnim wieku, które chcą poprawić swój komfort życia, raczej nie posiłkując się kredytem.

Duży wybór mieszkań trzy-, i czteropokojowych można znaleźć w naszej ukończonej inwestycji z segmentu premium - Apartamenty Sowiniec przy ul. Wiosennej na Woli Justowskiej w Krakowie. To enklawa budynków apartamentowych nieopodal Willi Decjusza.

W każdym domu znajdzie się do sześciu jedno-, i dwupoziomowych lokali o metrażach od 63 do 185 mkw. Do mieszkań na parterach są przypisane ogrody w stylu japońskim.

Ceny mieszkań zaczynają się od 6,2 tys. zł za mkw. W cenie apartamentu zawarty jest dodatkowo projekt wykończenia oraz aranżacji wnętrz według pomysłu klienta.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA