fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Polacy coraz mniej przywiązani do swojej pracy

Bloomberg
W ubiegłym roku co piąty Polak znalazł sobie nowego pracodawcę. Ponad połowa z nas twierdzi, że zmienia zatrudnienie co najmniej raz na dwa lata.

To nie tylko efekt poprawy sytuacji na rynku pracy, ale i rosnącej grupy pracowników z pokolenia Y- znacznie bardziej mobilnego od swoich rodziców.

24-letnia Małgorzata, absolwentka zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim, pracuje w sumie od dwóch lat, ale już w trzeciej firmie. Z dwóch pierwszych odeszła, gdy okazało się, że nie ma szans na stałe zatrudnienie. Rozstając się wiosną ubiegłego roku ze swym drugim pracodawcą (znaną spółką technologiczną) zaskoczyła kolegów z działu, dla których kilkumiesięczne umowy terminowe były szczytem marzeń.

– Gdy dowiedzieli się, że nie tylko dostałam etat ale i wyższą pensję, niektórzy też zaczęli szukać czegoś lepszego. Byłam najmłodsza w dziale, ale to ja im pokazałam, że trzeba się starać- podkreśla z dumą Małgorzata, która w obecnej firmie liczy wkrótce na awans. Jeśli go nie dostanie w ciągu roku, będzie szukać nowej pracy- zapowiada. Jej gotowość do zmiany pracodawcy nie jest teraz wyjątkiem. W niedawnej ankiecie firmy Work Service, takie plany deklaruje ponad jedna piąta Polaków. Co więcej, realizują swoje deklaracje.

Po lepsze zarobki i dobre słowo

Jak wynika z najnowszego badania Randstad Award 2015, które agencja Randstad przeprowadziła pod koniec ubiegłego roku wśród 9 tys. Polaków, w ubiegłych 12 miesiącach 21 proc. z nich znalazło sobie nowego pracodawcę. Dla ponad czterech na dziesięciu z nich argumentem za zmianą było zbyt niskie wynagrodzenie w obecnej firmie. Jednak aż 29 proc. skłonił do szukania nowej pracy brak możliwości rozwoju kariery. Co czwartemu z badanych doskwierał zaś brak równowagi między pracą i życiem prywatnym, zaś co piątemu brak uznania i nagród.

-Rosnąca rotacja pracowników jest faktem. Poprawa sytuacji rynkowej, ośmielająca pracowników do poszukiwania nowych pracodawców, jest w tym sensie wyzwaniem dla przedsiębiorców- podkreśla Kajetan Słonina, dyrektor zarządzający Randstad Polska.

Widać to również w innych badaniach- np. w sondażu agencji pracy tymczasowej GP People, w którym prawie połowa ankietowanych stwierdziła, że zmienia pracę co najmniej raz na dwa lata. Tym łatwiej rozstają się z firmą, która ich nie zadowala, że - jak pokazuje ankieta - znalezienie nowego stanowiska zajmuje 41 proc. respondentów tylko około miesiąca.

– Oczywiście nawet dziś zdarza się, że ktoś pracuje w jednej firmie 15-20 lat. Jednak coraz częściej możemy zaobserwować rotację i to na wszystkich stanowiskach, zarówno tych mniej, jak i bardziej prestiżowych. Rynek pracy się zmienia i teraz normą staje się to, że to pracodawca zabiega o uwagę i aprobatę pracowników, a nie na odwrót – ocenia Hanna Bielicka-Adamczyk z agencji pracy GP People. Również w jej sondażu głównym argumentem za zmianą - (59 proc. badanych) jest chęć zdobycie wyższego wynagrodzenia.

- Wynagrodzenia są podstawą, ale w tym roku dystans między zarobkami a innymi cenionymi czynnikami zatrudnienia maleje. Coraz bardziej doceniamy pozapłacowe aspekty zatrudnienia- twierdzi Kajetan Słonina.

Coraz ważniejszy czas dla siebie

Jak podkreśla szef Randstad Polska, chcąc dzisiaj pozyskiwać (i zatrzymać w firmie) dobrych pracowników każdego szczebla pracodawcy muszą włożyć więcej wysiłku w budowanie zaufania do swojej marki i podnoszenie atrakcyjności miejsc pracy.

Widać to w wynikach badania Randstad Award, a konkretnie w opiniach Polaków, którzy wskazywali najważniejsze aspekty decydujące o atrakcyjności pracodawcy. Wprawdzie na pierwszym miejscu znalazło się (podobnie jak rok wcześniej) wysokie wynagrodzenie, ale ten atut nieco stracił na znaczeniu. Wśród pięciu najważniejszych kryteriów wymieniło go teraz 63 proc. badanych (przed rokiem 69). W rezultacie zmniejszył się dystans, jaki oddziela wysokie zarobki od innych atrybutów dobrego pracodawcy- przede wszystkim bezpieczeństwa zatrudnienia (57 proc.) i przyjaznej atmosfery pracy, która utrzymuje się na trzecim miejscu wśród najważniejszych kryteriów przy wyborze pracodawcy.

W pierwszej piątce atutów pracodawcy znalazła się także stabilna sytuacja finansowa firmy- istotna teraz dla 47 proc. badanych. To znacznie mniejsza grupa niż przed dwoma laty, gdy prawie trzy czwarte Polaków zwracało uwagę na stabilne finanse pracodawcy, a więc mniejsze ryzyko upadłości, zwolnień, czy problemów z wypłatami pensji.

Wtedy też znacznie mniej niż obecnie liczyła się równowaga między pracą a życiem prywatnym- o ile w 2013 r. wśród pięciu najważniejszych kryteriów przy wyborze pracodawcy wybierało ją 31 proc. badanych, to teraz work-life balance liczy się już dla 42 proc. Polaków. Wzrosło też znaczenie dogodnej lokalizacji (w rezultacie krótszego czasu dojazdu) na co dziś zwraca uwagę 30 proc. badanych (przed dwoma laty 27 proc.).

– W badaniu widzimy, że pracodawcy mają również możliwość utrzymania najlepszych pracowników między innymi dzięki wsparciu równowagi między życiem prywatnym i zawodowym oraz zadbaniu o odpowiedni dobór inspirujących zadań i wyzwań – zaznacza szef Randstad Polska.

Wymarzona praca w KGHM

Kryteria wyboru pracodawcy zależą także od wieku- dla starszych pracowników (45-65 lat) poza zarobkami liczą się aspekty gwarantujące bezpieczeństwo zatrudnienia i stabilność finansową firmy. Najmłodszym (w wieku 18-24 lata) dużo bardziej zależy z kolei na interesujących zadaniach, korzystaniu z najnowszych technologii, czy możliwości międzynarodowej kariery i elastycznym czasie pracy.

Które firmy najlepiej spełniają oczekiwania Polaków? Jak wynika z Randstad Award, które jest największym badaniem wizerunku pracodawców na świecie (edycja 2015 objęła 225 tys. mieszkańców 23 krajów), w Polsce za najbardziej atrakcyjnego pracodawcę uważane są duże, znane firmy.

I to coraz częściej krajowe. O ile w 2014 pierwszą trójkę tworzyły spółki znanych globalnych koncernów, to w tegorocznej edycji zestawienia na dwóch najwyższych miejscach podium uplasowały się krajowe spółki. Ranking wygrała KGHM Polska Miedź (doceniona m.in. z wysokie płace i dobre benefity), a drugie miejsce zajął Zespół Elektrowni PAK-m.in. za możliwości rozwoju kariery. Pierwszą trojkę zamyka Volkswagen Motor Polska. W sumie w pierwszej dziesiątce najbardziej atrakcyjnych pracodawców znalazły się cztery krajowe firmy (także PGNIG, PGE).

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA