fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Powstaną specjalne oddziały ONZ do ochrony zabytków?

AFP
Światowe dziedzictwo archeologiczne potrzebuje ochrony przez "niebieskie hełmy kultury" - powiedział minister kultury Włoch Dario Franceschini.

Minister wezwał do utworzenia specjalnych sił pokojowych ONZ w związku z nasilającymi się aktami barbarzyństwa Państwa Islamskiego (IS), nie tylko wobec mieszkańców podbijanych regionów Bliskiego Wschodu, lecz również wobec starożytnych zabytków, także tych znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Franceschini wspomniał m.in o częściowym zniszczeniu starożytnej Hatry w Mezopotamii. Właśnie takie ataki zostały opisane przez UNESCO jako "punkt zwrotny w rażącej strategii czystek prowadzonych w Iraku przeciwko dziedzictwu kultury". Bojownicy IS zdziesiątkowali również muzealne kolekcje w Mosulu. Zniszczone artefakty w większości były sprzed 3 tys. lat. Z kolei z biblioteki uniwersyteckiej w Mosulu wynieśli i spalili około 8 tys. woluminów. Straty mogą być jednak większe. Rozpoczęli także niszczenie murów miasta Dur-Szarrukin.

Takie i podobne przykłady można niestety mnożyć. Warto przypomnieć także, że na początku marca, około 450 członków milicji Sutoro obroniło przed atakami Państwa Islamskiego cztery asyryjskie osady, zaliczane do grupy starożytnych miejscowości mających ponad 2 tys. lat, położonych w prowincji Al-Hasaka.

Rada Bezpieczeństwa ONZ na początku zeszłego tygodnia zgodziła się na zaostrzenie środków w celu zwalczania przemytu zabytków zrabowanych w Iraku i Syrii. Wpisanie ochrony kultury do mandatu operacji pokojowych będzie jeszcze rozpatrywane.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA