fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Najsłynniejszy długopis

Materiały
Kulkowy Bic Cristal jest najbardziej znanym i najpowszechniej używanym przyrządem do pisania na świecie. W swoich kolekcjach mają ten długopis znakomite muzea.

Uznano, że stworzenie takiego przedmiotu jak ów długopis jest równie rzadkie jak stworzenie arcydzieła, dlatego mają go w swoich zbiorach zarówno Centrum Pompidou w Paryżu, jak i MoMa w Nowym Jorku.

Z pewnością – Bic Cristal jest fenomenem – o czym przekonują autorzy filmu dokumentalnego „Design Bic Cristal". Obecnie produkuje się dziennie kilka milionów tych długopisów, które sprzedawane są później na wszystkich kontynentach. Proste, zgrabnie układające się do dłoni, lekkie, dobrze piszące, a do tego tanie – takie zalety widzi zapewne każdy użytkownik Bic Cristali.

Trzeba jednak też wiedzieć, że ten piszący przedmiot odzwierciedla to, co najlepsze w świecie natury. Kształt długopisu jest pochodną woskowego plastra, a przezroczysta struktura obudowy pozwalająca kontrolować zużycie tuszu, wzorowana została na fenomenie kryształu, sześciokątnym graniastosłupie prawidłowym, najbardziej uporządkowanym ciele stałym w znanym nam świecie.

Zdaniem Umberta Eco, produkowany od 50 lat długopis znosi różnice społeczne, stając się symbolem oszczędności i prostoty. Choć jest produktem masowym, to jednocześnie został uznany arcydziełem projektowania przemysłowego. Marcel Bic, który był jego reformatorem, ulepszył istniejący wcześniej długopis, tak, by pisząca kulka toczyła się bez oporów i nadawała się do każdego pisma i do wszystkich alfabetów...

W 1965 roku zaczęła się kolejna era w historii tego długopisu. Już w pomarańczowej oprawce stał się częścią szkolnych wyprawek, zastępując wieczne pióra...

O tym designerskim fenomenie XX wieku opowiada film „Design. Le bic cristal", który zostanie wyemitowany w TVP Kultura w sobotę o godz. 8.30. Kolejne filmy tego cyklu będzie można oglądać w kolejne soboty. Pokażą one historię XX wieku również przez pryzmat przedmiotów przemysłowych w których ujawniały się główne tendencje epoki. Uświadomią, że obiekt przemysłowy spełnia dwa fundamentalne kryteria: musi być funkcjonalny, co oznacza przydatność w codziennym życiu i jest przede wszystkim na sprzedaż.

W następną sobotę 28 marca – opowieść o iMac-u, czyli komputerze bez wad, a 11 kwietnia – o półce Bookworm i jej twórcy Ronie Arad.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA