fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gaz

PGNiG chce kontroli w EuRoPol Gazie

Bloomberg
Koncern zamierza przejąć Bartimpex i stać się większościowym udziałowcem Gas-Tradingu. W efekcie będzie miał 52 proc. udziałów w polskim odcinku gazociągu jamalskiego.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o otrzymaniu wniosku z firmy Gas Assets Management w sprawie przejęcia kontroli nad Przedsiębiorstwem Handlu Zagranicznego Bartimpex oraz jej spółkami zależnymi. W efekcie dojdzie również do przejęcia przez Gas Assets Management oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wspólnej kontroli nad firmą Gas-Trading oraz jej spółką zależną Gas Trading Podkarpacie.

UOKiK podał, że głównym przedmiotem działalności Bartimpeksu i jego grupy kapitałowej jest produkcja i sprzedaż hurtowa alkoholi i biopaliw oraz roboty ogólnobudowlane. Spółka przez lata była utożsamiana z Aleksandrem Gudzowatym, jednym z najbogatszych Polaków. Poprzez Bartimpex sprowadzał on gaz z Rosji do Polski. Po jego śmierci firma został wystawiona na sprzedaż.

Z kolei Gas-Trading i Gas Trading Podkarpacie zajmują się przede wszystkim handlem elektroniką oraz gazem propan-butan w butlach, do celów grzewczych i technologicznych. Co jednak ważniejsze Gas-Trading posiada 4 proc. udziałów w EuRoPol Gazie. To właściciel polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, którym przesyłane jest błękitne paliwo z Rosji przez Białoruś do naszego kraju i Niemiec. Po 48 proc. udziałów w EuRoPol Gazie należy do PGNiG i rosyjskiego Gazpromu.

Z ostatnich danych wynika, że 43,4 proc. udziałów w Gas-Trading ma PGNiG, a 36,2 proc. Bartimpex. Dzięki planowanej koncentracji, giełdowa spółka będzie kontrolować 79,6 proc. udziałów Gas-Tradingu. Pośrednio i teoretycznie przejmie też kontrolę na EuRoPol Gazem. Mimo, że PGNiG będzie miało w tej firmie 52 proc. udziałów, to i tak zgodnie ze statutem niemal wszystkie uchwały nadal będą musiały zapadać jednomyślnie.

Z raportu rocznego PGNiG wynika, że spółka Gas Assets Management została zarejestrowana w KRS ponad miesiąc temu. Jest kontrolowana poprzez firmy PGNiG SPV 6 oraz PGNiG SPV 5.

Źródło: energianews.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA