fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ormiańska Cerkiew kanonizuje ofiary rzezi

Wikimedia Commons
Ormiańska Cerkiew zamierza kanonizować półtora miliona ofiar rzezi sprzed stu lat. Odbędzie się to w setną rocznice masakry dokonanej przez Turków.

Rzeź Ormian miała miejsce w latach 1915-1917. Tureckie wojsko zabiło wówczas od miliona do półtora miliona ludzi. Wiele krajów uznało tę masakrę za ludobójstwo.

Przygotowania do kanonizacji trwały od 10 lat. Dwie odrębne komisje kanonizacyjne po analizach dokumentów uznały, że wszystkie ofiary rzezi mogą zostać uznane za świętych męczenników.

Biskup Bagrat Galastanian z Cerkwi ormiańskiej uważa, że historia rzezi i półtora miliona ofiar to jedno z najważniejszych zdarzeń w  historii Armenii. Biskup twierdzi, że ofiary można uznać za męczenników, bo nie wyrzekły się swojej wiary, kultury i tożsamości.

Kanonizacja ofiar rzezi Ormian odbędzie się 24 kwietnia. Tego dnia odbędą się w Armenii uroczystości z okazji setnej rocznicy tego zdarzenia.

Właśnie 24 kwietnia tureckie władze wydały rozkaz aresztowania przedstawicieli ormiańskiej inteligencji, która rozpoczęła gehennę tego narodu. Zatrzymanych Orian mordowano w bestialski sposób, paląc ich żywcem, zakopując w ziemi, spychając w górskie przepaści lub przybijając do stóp podkowy. Ponad pół miliona ludzi wypędzono na Pustynię Syryjską, gdzie zabiło ich słońce i brak wody.

Do dziś rzeź Ormian stanowi powód odmowy przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej. Społeczność międzynarodowa uzależnia zgodę na członkostwo tego kraju w UE od wzięcia przez Turcję odpowiedzialności za rzeź Ormian i zadośćuczynienie.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA