fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Ukraina dostanie pieniądze

Bloomberg
Bruksela przekaże Ukrainie 1,8 mld euro. Posłowie Komisji Handlu Zagranicznego Parlamentu Europejskiego zgodzili się na przyznanie pomocy w postaci średnioterminowych pożyczek. Ta kwota uzupełni finansowe wsparcie realizowane w ramach Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Propozycję pomocy złożyła Komisja Europejska, posłowie zagłosowali za - 30 głosów, 7 przeciw. Vytautas Landsbergis, poseł sprawozdawca zapewniał, że te dodatkowe pieniądze będą stanowiły istotny wkład do nowego pakietu międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy, zarówno bezpośrednio w postaci kwoty 1,8 miliarda euro, jaki i pośrednio, poprzez mobilizowanie innych partnerów do udzielenia pomocy.

Poseł dodał, że ucieczka kapitału z Ukrainy i recesja gospodarcza okazały się głębsze niż początkowo przypuszczano, co spowodowało gwałtowną deprecjację waluty i zmniejszenie rezerw. Ukraina straciła także dostęp do międzynarodowych rynków długów.

Pożyczka będzie uzależniona od przeprowadzanych reform. Transze powinny być zwrócone w ciągu dwóch i pół roku.

Komisja Handlu Zagranicznego PE zarekomendowała przyjęcie propozycji przez cały Parlament na sesji plenarnej w Brukseli 25 marca. Dzięki temu 2/3 ogólnej kwoty mogłoby być przekazane Ukrainie do Końca 2015 roku.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA