fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo autorskie

Nowelizacja prawa autorskiego: więcej praw dla twórców

www.sxc.hu
Ochrona artystycznych wykonań utrwalonych na fonogramach zostanie wydłużona z 50 do 70 lat.

To jedna ze zmian wzmacniających twórców, jakie znalazły się w noweli prawa autorskiego, którego projekt przyjął we wtorek rząd.

Wydłużenie ochrony artystycznych wykonań utrwalonych na fonogramach wynika z tego, że obecny 50-letni okres ochrony jest zbyt krótki i w ocenie Komisji Europejskiej nie chroni interesów artystów, którzy rozpoczęli karierę w młodym wieku. Wydłużenie tego okresu do 70 lat, liczonych od momentu publikacji fonogramu lub jego rozpowszechnienia w inny sposób, zapewni im ochronę i osiąganie przychodów przez całe życie.

Przewidziane przedłużenie nie obejmuje jednak innych artystycznych wykonań, w szczególności utrwalonych w utworze audiowizualnym, np. praw aktorów.

– Proponowane rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla producentów fonogramów. Wykonawcy: piosenkarze, instrumentaliści, jazzmani, muzycy sesyjni itp., z reguły przenoszą wszystkie prawa na producentów, którzy przez dodatkowe 20 lat będą mogli wykorzystywać nabyte wcześniej prawa – wskazuje Dominik Skoczek, radca prawny specjalizujący się w prawie autorskim. – Wykonawcy mogą zaś jedynie liczyć na tantiemy od organizacji zbiorowego zarządzania przez dodatkowe 20 lat – dodaje.

Dyrektywa 2011/77/UE, którą realizuje nowela, przyznaje też artystom wykonawcom kilka specjalnych uprawnień, które mają poprawić ich sytuację materialną. Przede wszystkim możliwość odzyskania praw przeniesionych na producenta fonogramu, gdy nie oferuje on sprzedaży odpowiedniej liczby egzemplarzy lub nie udostępnia fonogramu w internecie.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA