Wirth prezesem KGHM

Herbert Wirth kieruje KGHM od 6 lat
KGHM
Tym razem obyło się bez konkursu. Rada nadzorcza KGHM powierzyła kierowanie miedziowym koncernem w latach 2015–2018 obecnym członkom zarządu.

Pierwszy raz od 2008 r. szefostwo KGHM zostało wybrane bez konkursu. Za rządów ministra Włodzimierza Karpińskiego resort skarbu daje radom nadzorczym spółek z państwowym udziałem wolną rękę w kwestii trybu powoływania władz.

Dla Herberta Wirtha będzie to trzecia kadencja na stanowisku prezesa – poprzednio musiał jednak startować w postępowaniach kwalifikacyjnych, przy czym trzy lata temu wcale nie było przesądzone, czy utrzyma pozycję.

Rada KGHM pozytywnie zaopiniowała również rekomendację zarządu, by na dywidendę z ubiegłorocznego zysku netto przeznaczyć po 4 zł na papier. To najmniej od 2010 r., kiedy to akcjonariusze otrzymali po 3 zł na walor. W ubiegłym roku spółka wypłaciła po 5 zł.

Niższa dywidenda to pochodna spadku zysków. Do zamknięcia tego wydania KGHM nie opublikował sprawozdania podsumowującego 2014 r. Oczekiwania rynkowe to zysk rzędu 2,3 mld zł – najsłabiej od dekady.

Zarząd tradycyjnie rekomenduje, by na dywidendę przeznac...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL