fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budżet stracił na podwyżkach akcyzy

Mimo podwyżek stawek akcyzy na papierosy i mocny alkohol w 2014 r., wpływy z tego podatku były niższe niż w 2013 r.
Bloomberg
Sprawdziły się czarne scenariusze branży tytoniowej i spirytusowej. Podwyżka akcyzy na te wyroby, zamiast zwiększyć, zmniejszyła wpływy do budżetu państwa.

Wpływy z akcyza na papierosy wyniosły w całym 2014 r. ok. 17,9 mld zł – dowiedziała się „Rzeczpospolita". To o ok. 1,6 proc. mniej niż rok wcześniej, choć resort finansów zakładał wzrost wpływów do 19,1 mld zł. Podobnie jest z akcyzą na wyroby spirytusowe. Zamiast spodziewanych 7,4 mld zł, do budżetu wpłynęło zaledwie 6,6 mld zł, czyli o 500 mln zł mniej niż w 2013 r.

Dane te potwierdzają czarne scenariusze formułowane przez ekspertów przez ostatnie miesiące, także na łamach naszej gazety. W efekcie podwyżek podatku na papierosy (o 5 proc. w 2014 r.) i wódkę (o 15 proc. na spirytus) wpływy do budżetu, zamiast rosnąć, spadły. Inaczej mówiąc, opodatkowanie tych wyrobów przekroczyło krytyczny punkt na tzw. krzywej Laffera opisującej zależność między podatkami a wpływami do budżetu.

Jarosław Neneman, wiceminister finansów, w rozmowie z „Rzeczpospolitą" podkreśla, że na wpływy z akcyzy na wyroby spirytusowe trzeba patrzeć w perspektywie ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA