fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

KNF zatwierdził prospekt Idea Banku

materiały prasowe
To już pewne: jeden z najszybciej rosnących banków na polskim rynku zadebiutuje na warszawskiej giełdzie.

Po miesiącach spekulacji, Idea Bank potwierdził wreszcie, że wejdzie na GPW. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła właśnie jego prospekt emisyjny. Jak informuje spółka, będzie on opublikowany w najbliższych dniach. Jak czytamy w komunikacie, prospekt został sporządzony w związku z planowaną publiczną ofertą akcji. Zdaniem analityków, spółka może wyemitować papiery o wartości nawet 0,5-1 mld zł. Dodatkowo do obrotu trafią też akcje obecnych akcjonariuszy. Aktualnie największym udziałowcem Idea Banku jest miliarder Leszek Czarnecki, który pośrednio i bezpośrednio kontroluje 85 proc. kapitału tej spółki.

Według zapowiedzi spółki, Idea Bank wejdzie na giełdę do końca czerwca 2015 r. Termin debiutu będzie uzależniony od warunków rynkowych.

– Otoczenie sprzyja debiutowi Idea Banku, bo światowe indeksy rosną, a spółka, w przeciwieństwie do większości polskich banków, nie ma w portfelu frankowych hipotek, więc nie jest narażona na skutki ewentualnej przymusowej restrukturyzacji tych kredytów – oceniał niedawno w „Parkiecie" Andrzej Powierża, analityk Domu Maklerskiego Citi Handlowy. – Pewnym utrudnieniem może być brak po stronie kupującej otwartych funduszy emerytalnych – dodawał Michał Sobolewski, analityk Domu Maklerskiego BOŚ. – Jednocześnie bank się dobrze przygotował. Od czasu pierwszych wzmianek o debiucie giełdowym grupa przejęła trzy spółki (Get Back, Idea Money oraz VB Leasing Polska – red.) – zaznacza.

Przypomnijmy, że w 2014 r. Idea Bank osiągnął wynik netto w wysokości 241,3 mln zł. W ubiegłym roku wartość sprzedaży kredytów, leasingu i faktoringu przekroczyła poziom 6,2 mld zł, z czego 2,8 mld zł było efektem przejęcia VB Leasing Polska.

Według szacunków Pekao IB akcje Idea Banku są warte 3,66 mld zł według metody porównawczej i 4 mld zł przy użyciu modelu residual income.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA