fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Spór o wołowinę

Bloomberg
Brazylijscy eksporterzy mięsa przygotowują skargę do WTO na Unię Europejską za ograniczanie wysyłki wołowiny na jeden z największych rynków świata

Nowy spór może pogorszyć jeszcze bardziej powiązania handlowe Unii z Brazylią, bo trwa już spór o brazylijskie cła na towary przemysłowe, a negocjacje o wolnym handlu z regionalnym blokiem Mercosur utknęły.

Dyrektor brazylijskiego zrzeszenia eksporterów mięsa ABIEC, Fernando Sampaio oświadczył, że niepotrzebne wymogi sanitarne zmniejszyły eksport brazylijskiej wołowiny o trzy czwarte do 100 tys. ton rocznie. – Z sanitarnego punktu widzenia nie ma to sensu, oni tam wprowadzają biurokratyczne bariery, aby wypchnąć naszych producentów z rynku. Zastanawiamy się nad wnioskiem do WTO o powołanie panelu w sporze z Unią o te bariery — dodał.

Rząd Brazylii znany z protekcjonizmu w handlu podnosi temperaturę sporów handlowych, bo szuka dostępu do nowych rynków dla swego eksportu po zanotowaniu w 2014 r. pierwszego od 14 lat deficytu handlowego. W październiku ten największy na świecie eksporter wołowiny wszczął w WTO spór z Indonezją o bariery w eksporcie mięsa drobiowego. Rząd przygotowuje kolejną dokumentację przeciw Djakarcie o eksport wołowiny. Brazylijscy eksporterzy tego mięsa muszą dostać zezwolenie rządu na wystąpienie z podobną procedurą wobec Unii.

Ekipa prezydent Dilmy Rousseff nie wyklucza uruchomienia takiego postępowania, ale najpierw chce wykorzystać wszystkie opcje negocjacji — poinformowało 2 przedstawicieli rządu. — Naszym głównym celem jest zniesienie tych barier w dwustronnych negocjacjach, ale jeśli to się nie uda, nie wykluczamy złożenia skargi — stwierdził jeden z nich. Resort rolnictwa odmówił komentarza, a MSZ wyjaśnił, że nie otrzymał oficjalnego wniosku od eksporterów o wszczęcie takiej procedury.

Brazylijscy producenci narzekają, że Unia nie zgadza się na ich eksport wołowiny ze stanów, w których od ponad 10 lat nie ma pryszczycy.

Opory przed wpuszczeniem brazylijskich płodów rolnych były jedną z zasadniczych przeszkód w rozmowach o wolnym handlu z Unią, które ciągną się od 20 lat bez rezultatu. Drugą przeszkodą był sprzeciw Brasilii na otwarcie swego rynku na wyroby przemysłowe.

Unia wszczęła w 2013 r. w WTO postępowanie przeciwko Brazylii o jej cła w imporcie samochodów i komputerów.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA