fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport drogowy

Na Pomorzu powstanie nowa ekspresówka

Fotorzepa/Marian Zubrzycki
Po latach oczekiwań będzie mogła wreszcie ruszyć budowa drogi ekspresowej S6 łączącej Lębork z Obwodnicą Trójmiasta. To tzw. Trasa Kaszubska, jedna z najważniejszych planowanych arterii komunikacyjnych w regionie.

Po trwających kilkadziesiąt miesięcy przepychankach drogowców i obrońców środowiska, w połowie ubiegłego roku wydano niezbędną do rozpoczęcia inwestycji decyzje środowiskową. A w piątek 13 marca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała umowę na przygotowanie koncepcji programowej trasy.

Koncepcja ma dokładnie określić, jak będzie wyglądała przyszła droga ekspresowa. Będzie także stanowiła podstawę dla przygotowania projektu budowlanego. Wykonawca koncepcji – spółka Transprojekt Gdański ma rok na zrealizowanie zadania. Przygotuje ona także późniejsze materiały do przetargu na budowę trasy.

W projekcie przewidziano dostęp do S6 tylko poprzez dwupoziomowe bezkolizyjne skrzyżowania. W rezultacie dokumentacja została podzielona na cztery odcinki: Leśnice – Łęczyce, Łęczyce – Luzino, Luzino – Szemud i Szemud – Gdynia Wielki Kack. Trasa Kaszubska będzie realizowana w formule „projektuj i buduj". Ten sposób daje wykonawcy możliwość dostosowania projektu do występujących w trakcie budowy uwarunkowań.

Droga ekspresowa S6 na odcinku Lębork – Obwodnica Trójmiasta będzie miała długość ok. 61 kilometrów. Trasa ma być dwujezdniowa po dwa pasy w każdym kierunku. Natomiast na odcinku Chwaszczyno – Obwodnica Trójmiasta będą to trzy pasy. Na Trasie Kaszubskiej przewidziano budowę ośmiu węzłów drogowych: Lębork – Południe, Lębork – Wschód, Łęczyce, Strzebielino, Luzino, Szemud, Koleczkowo, Chwaszczyno. Zaplanowano także rozbudowę węzła Gdynia Wielki Kack na Obwodnicy Trójmiasta oraz rozbudowę jezdni głównej obwodnicy w obrębie tego węzła do trzech pasów w każdym kierunku.

Trasa Kaszubska będzie bardzo kosztowną inwestycją. Budowa może pochłonąć ponad 4,1 mld zł. Będzie gotowa najprawdopodobniej około roku 2020. Przewiduje się, że w perspektywie Trasa Kaszubska może zostać jeszcze przedłużona, dzięki czemu sięgnęłaby obwodnicy Słupska.

Trasa S6 budowana jest także na Pomorzu Zachodnim. W 2018 roku ma być gotowy 64-kilometrowy odcinek pomiędzy Goleniowem a Koszalinem. Podzielono go na 7 fragmentów, przetargi wyłaniające wykonawców mają się zakończyć w tym roku.

Powstanie pomiędzy Goleniowem a Koszalinem nowej dwujezdniowej drogi ekspresowej pozwoli na skrócenie czasu przejazdu o co najmniej 40 minut. Poprawi także bezpieczeństwo ruchu i zwiększy komfort podróżowania przez Pomorze. Obecnie istniejąca tam jednojezdniowa droga nr 6 jest w wakacyjnym bardzo mocno zatłoczona.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA