fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Falstart z otwarciem komisariatu

Policja z Sosnowa zrobiła uroczyste otwarcie nowego komisariatu, ale mundurowi nie mogą go jeszcze użytkować.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Sosnowcu nie wydał bowiem zgody na użytkowanie nowego budynku. Dopiero po niedzieli inspektorzy pójdą go obejrzeć, i zdecyduje czy mogą w nim przebywać ludzie.

Funkcjonariusze z Sosnowca w sobotę pochwalili się na swojej stronie internetowej o otwarciu nowo wybudowanej siedziby Komisariatu Policji I w Sosnowcu.

- Uroczystości uświetnili swoją obecnością przedstawiciele kierownictwa policji, parlamentarzyści, włodarze województwa i miasta oraz licznie zaproszeni goście – chwaliła się policja.

Mundurowi wyjaśniali, że początkowo planowali jedynie przebudowę starego komisariatu, ale ostatecznie podjęto decyzję o budowie nowej jednostki. Było to tańsze niż modernizacja starego budynku. Stary komisariat zrównano z ziemią pod koniec 2012 roku.

W jego miejscu powstał nowy budynek. Ma trzy kondygnacje i powierzchnię użytkową 1425 mkw. Inwestycja kosztowała blisko dziewięć mln złotych, z czego milion dołożyły władze Sosnowca. - Niewątpliwie inwestycja poprawi warunki służby policjantów, ale także podniesie standard obsługi mieszkańców miasta – zapewniali funkcjonariusze.

Tymczasem minął tydzień od uroczystego otwarcia, a nowy budynek stoi pusty. Dlaczego? Policja nie dostała jeszcze pozwolenia z PINB na jego użytkowanie.

– Taki wniosek wpłynął do nasz dopiero w tym tygodniu. Na razie sprawdzamy czy dokumentacja inwestycji jest kompletna, dopiero później pójdziemy na kontrolę nowego budynku – mówi „Rzeczpospolitej" Jadwiga Korzeniewska – Ozner – z PINB w Sosnowcu. Dodaje, że dopiero po kontroli inspektorzy będą mogli wydać swoje pozwolenie o użytkowaniu budynku.

Kiedy to nastąpi? – Wszystko zależy od tego co zastaniemy w nowym komisariacie podczas kontroli – tłumaczy urzędnika. Broni policji. – Budowa to skomplikowana inwestycja i nie da się wszystkiego przewidzieć. Policja pewnie wcześniej przygotowywała uroczystości i nie mogła przewidzieć, że nie ze wszystkim zdąży - dodaje Korzeniewska – Ozner.

Jak to wszystko tłumaczy sama policja?- Mimo oczekiwania na decyzję inspektora budowlanego objęliśmy uroczystościami oba wydarzenia to jest wprowadzenie sztandaru i przejęcie budynku komisariatu od wykonawcy, by nie powtarzać ich w krótkim czasie – tłumaczy policja w specjalnym oświadczeniu.

Podkreśla w nim, że zależało jej na uczczeniu wręczenia sztandaru sosnowieckiemu garnizonowi policji oraz – by fakt tren uczynić bardziej atrakcyjnym dla gości jednoczesnego przejęcia od wykonawców nowoczesnej siedziby komisariatu.

- Uroczystość połączona została bowiem z prezentacją warunków, w jakich pełnić będą służbę policjanci i w jakich obsługiwani będą nasi interesanci - tłumaczy policja. I dodaje, że organizowanie dwóch imprez w relatywnie krótkim czasie byłoby niepotrzebnym mnożeniem kosztów, nakładów organizacyjnych i nadmiernym zaangażowaniem czasu zaproszonych gości.

Policja zapewnia, że po uzyskaniu precyzyjnej informacji z urzędu miasta o decyzji pozwalającej na przyjmowanie w komisariacie interesantów, czyli na pełne uruchomienie jednostki, natychmiast poinformuje o tym fakcie publicznie.

Na razie mieszkańcy Sosnowca mogą oglądać budynek z zewnątrz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA