fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

PKO Bank Hipoteczny zaoferuje kredyty o stałej stopie

Bank Hipoteczny staruje operacyjnie już od 1 kwietnia. Bank przymierza się do oferowanie kredytów hipotecznych o stałej stopie.
Bloomberg
Utworzony przez PKO BP bank hipoteczny rusza operacyjnie w kwietniu. W jego ofercie znajdą się kredyty złotowe dla klientów indywidualnych o parametrach zbliżonych do kredytów hipotecznych proponowanych przez PKO BP.

Klient będzie składał jeden wniosek, który trafi do obu banków. Po wstępnej weryfikacji, wniosek będzie rozpatrywany równolegle przez PKO Bank Hipoteczny i PKO Bank Polski. W przypadku pozytywnej decyzji banku hipotecznego, klient podpisze umowę kredytową z tym bankiem.

Banki hipoteczne działają na podstawie odrębnych przepisów. Mogą emitować listy zastawne ( obligacje zabezpieczone hipotecznie), które są stabilnym źródłem finansowania akcji kredytowej.

- W połowie roku planujemy pierwszą emisję listów zastawnych, w kwocie około 0,5 mld zł – poinformował Rafał Kozłowski, prezes PKO Banku Hipotecznego. Grupa PKO BP chce by docelowo 1/3 kredytów mieszkaniowych była oferowana przez bank hipoteczny.

PKO BP liczy też na szybką zmianę przepisów, które ułatwiłyby funkcjonowanie banków hipotecznych i listów zastawnych. Obecnie trwają konsultacje projektu pakietu ustaw zmieniających te przepisy.

Według Zbigniewa Jagiełło większa rola banków hipotecznych otworzyłaby możliwość przechodzenia polskiego rynku w kierunku oferowania kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej.

Ułatwiłoby to pozyskiwanie finansowania w postaci listów zastawnych, które są papierami stabilnymi i długoterminowymi.

- Inaczej niż w przypadku depozytów, listu zastawnego nie można wycofać przed terminem – tłumaczy Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Bank planuje, że po oczekiwanej nowelizacji przepisów wyemituje listy zastawne o stałym oprocentowaniu i wówczas wprowadzi do oferty kredyty hipoteczne z wydłużonym okresem stałego oprocentowania.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA