fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Dotacje z urzędu pracy na założenie własnej firmy

www.sxc.hu
„Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego” to nazwa programu realizowanego w latach 2012–2015 przez wojewódzki urząd pracy w Toruniu. Jego realizacja dobiega końca. Jednak część bezrobotnych wciąż jeszcze może składać wnioski o pomoc.

Własny zakład fryzjerski, kosmetyczny, florystyczny, siłownia, a może fotografia, obsługa imprez lub produkcja lodów tradycyjnych? Pomysłów na własną firmę może być dużo. To, czego może brakować, to pieniądze i niezbędna wiedza potrzebna do założenia i prowadzenia biznesu. I właśnie te ostatnie może zapewnić program „Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego". – Przedsięwzięcie skierowane jest do osób z pomysłem na własną firmę, którym brakuje środków na podjęcie działalności gospodarczej. Szansę na wzięcie w nim udziału mają bezrobotni zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki. W szczególności chodzi więc o osoby:

- do 25. lub powyżej 50. roku życia,

- niepełnosprawne,

- kobiety,

- długotrwale bezrobotne,

- zamieszkujące w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich oraz w miastach do 25 tys. mieszkańców.

W projekcie szczególnie preferowane są osoby należące do pierwszych trzech grup. Jeżeli zakwalifikują się do niego, będą mogły liczyć na udział w bezpłatnym szkoleniu „ABC przedsiębiorczości". Program szkolenia trwa 40 godzin dydaktycznych i obejmuje następujące zagadnienia: aspekty prawne i ekonomiczne działalności gospodarczej, prawo pracy, zasady tworzenia biznesplanu oraz zajęcia warsztatowe. Uczestnicy szkoleń otrzymają także materiały szkoleniowe, stypendia szkoleniowe oraz zwrot kosztów przejazdu.

Ponadto w jego trakcie będzie się można dowiedzieć, jak przygotować dokumenty niezbędne do ubiegania się o przyznanie dotacji na start w biznesie. A po jego pozytywnym zakończeniu będzie też można złożyć wniosek o przyznanie wsparcia na prowadzenie działalności gospodarczej w wysokości do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia (obecnie około 23,6 tys. zł). Takiej dotacji nie trzeba zwracać, pod warunkiem że działalność gospodarcza będzie prowadzona przez minimum 12 miesięcy, a wszystkie wydatki inwestycyjne zostaną dokonane zgodnie z umową o dofinansowanie. Uczestnicy otrzymają też informacje na temat instytucji udzielających wsparcia nowo powstałym firmom.

Szczegółowe informacje o tym projekcie, lista powiatowych urzędów pracy przyjmujących wnioski oraz terminy rekrutacji znajdują się na stronie www.przedsiebiorczosc.wup.torun.pl.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA