fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Plus rezygnuje z licytacji pasma 800 MHz. Nadal chce 2600

Fotorzepa, Rafał Guz guzraf Rafał Guz
Spółki Zygmunta Solorza-Żaka: Polkomtel, operator sieci Plus oraz jego właściciel Cyfrowy Polsat poinformowały dziś w komunikatach, że telekom nie będzie już aktywnie licytował bloków częstotliwości z zakresu 800 MHz w trwającej w Polsce tzw. aukcji LTE. Tym samym walka konkurencyjna o cenne częstotliwości może być - teoretycznie - mniej zacięta, a koniec aukcji szybszy.

"Spółka uznała, że stworzy to możliwość realizacji pozytywnego scenariusza aukcyjnego dla całego rynku i klientów końcowych" - podał Polkomtel. Jednocześnie nie zamyka sobie drogi do wykorzystania pasma 800 MHz we współpracy z innymi podmiotami. Zaprosił do niej w komunikacie "przede wszystkim" trzy inne spółki startujące nadal w aukcji: P4 (Play), NetNet (spółka Szymona Ruty, syna założyciela Polsatu i współudziałowca Polkomtela) oraz Hubb Investment (własność operatora sygnału radiowo-telewizyjnego Emitel).

Aukcja LTE jest w trakcie. Oprócz Polkomtela bierze w niej udział Orange Polska, T-Mobile Polska, P4, NetNet oraz  spółka zależna Emitela. Wartość licytowanych częstotliwości przekroczyła już 2 mld zł. Zanim to się stało Joergen Bang-Jensen, prezes P4 zasygnalizował, że w aukcji "przestało być tanio". Trudno było jednoznacznie rozumieć ten komentarz.

Polkomtel podtrzymał dziś także, że według niego najlepszym sposobem wykorzystania częstotliwości 800 MHz jest jedna sieć 30 MHz lub dwie równoważne sieci po 15 MHz. Nie wycofał się przy tym z dalszego licytowania pasma 2600 MHz, przeznaczonego dla sieci mobilnego Internetu w miastach.

"Dotychczasowy przebieg aukcji wskazuje, że może dojść do rozwiązań negatywnych. Zamiast pozytywnego rozwiązania i stworzenia jednej lub dwóch równoważnych sieci, powstać może stan nierównowagi rynkowej i zaburzenia konkurencji. Podobną opinię wyraziła również między innymi pani Anna Streżyńska, była Prezes UKE, w artykule opublikowanym w Rzeczpospolitej" - czytamy w komunikacie Polkomtela.

Telekom powołuje się w uzasadnieniu swojej decyzji na dwa scenariusze (przywołuje je od dawna), w którym pozostali operatorzy komórkowi współpracują budując sieć LTE w paśmie 800 MHz i dzieląc się kosztami sieci, tym samym uniemożliwiając Plusowi konkurowanie jakością i ceną mobilnego Internetu.

"Polkomtel uważa, że najlepszym rozwiązaniem dla rynku i klientów jest współpraca operatorów i liczy, że aukcja doprowadzi finalnie do powstania jednej lub dwóch równoważnych sieci LTE. Nie chce jednak brać udziału w realizacji scenariuszy, które mogą zaprzepaścić szansę na zapewnienie równowagi konkurencyjnej. Polkomtel postanowił więc przejść w oferty pasywne i stworzyć w ten sposób szansę innym operatorom na doprowadzenie do sytuacji, w której możliwe będzie zaoferowanie Polakom szybkiego Internetu najlepiej poprzez jedną, wspólną sieć LTE" - podał operator.

Polkomtel przypomniał, że dzięki umowie z Grupą Midas będzie miał zapewniony dostęp do częstotliwości 800 MHz. "Wynika to z komunikatów Grupy Midas o uprawnieniu do nabycia na rzecz własną lub swoich klientów usług telekomunikacyjnych wytworzonych przez Sferię w technologii LTE w paśmie 800 MHz (Sferia posiada rezerwację na 5 MHz częstotliwości 800 MHZ, przyznaną na podstawie decyzji Prezes UKE)" - podaje operator.

Sieć LTE 800 MHz jest już budowana przez Grupę Midas, która ogłosiła, że w pierwszej fazie realizacji zakłada uruchomienie około 1200 stacji, natomiast uwzględniając optymalne pokrycie zasięgiem sieci LTE800 może wybudować i uruchomić łącznie ponad 5000 stacji.

Polkomtel oświadczył jednocześnie, że jest gotowy do współpracy na partnerskich i niedyskryminujących zasadach ze wszystkimi podmiotami, które nabędą częstotliwości 800 MHz. Zaprasza tym samym przyszłych posiadaczy pasma 800 MHz, w tym w szczególności firmy P4 Sp. z o.o., NetNet Sp. z o.o. oraz Hubb Investments (grupa Emitel) do współpracy przy budowie sieci 15 MHz – wraz z Grupą Midas.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA